Yatırım yapmaya başla!

Standard & Poor’s Türkiye’nin Kredi Notunu “BB-“ye Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Türkiye'nin makroekonomik dengesizliklerinin arttığı belirtildi. Detaylar şöyle...
Standard & Poor’s Türkiye’nin Kredi Notunu “BB-“ye Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB”den “BB-“ye, yerli para cinsinden notunu “BB+”dan “BB”ye düşürdü. Not görünümünün ise durağan olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada kredi notunun düşürülmesindeki sebeplere yer verildi.

Makroekonomik dengesizliklerin arttığı ve enflasyon görünümünün bozulduğu belirtildi.

Yayınlanan raporda kredi notunun düşürülmesiyle ilgili olarak, Türk lirasında değer kaybı ve volatilitenin görüldüğü bildirildi. Türkiye’nin mali pozisyonunun zayıfladığı ve ekonominin aşırı ısındığı ifade edildi.

Türkiye’nin dış finansman koşullarının ve Türk lirasının konumunun daha da bozulması ve özel sektörün hassaslaşması durumlarında ülkenin kredi notunun yeniden düşürüleceği konusunda da uyarı yapıldı.

Merkez Bankası’nın enflasyon oranını %5 hedefine yaklaştırması durumunda, kredi notunun yeniden yükseltilebileceği bildirildi.

Bunun yanında dış pozisyonun sürdürülebilir şekilde düzelmesi durumlarının da not görünümü üzerinde pozitif etki yaratacağı söylendi. Dolar, S&P tarafından yapılan açıklamanın ardından 4,12’ye kadar yükseldi. Dün 1 Mayıs İşçi Bayramı münasebetiyle piyasalar kapalıydı. Ancak dolar tatil dinlemedi ve 4,09’a kadar yükseldi. S&P açıklamasının ardından ise 4,1235 ile 17 Nisan tarihinden bu yana geldiği en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın dünkü açıklamasından sonra 4,03’e kadar inmişti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, para politikasında sadeleşme konusunda nihai adıma çok yakın olduklarını belirtti. Sadeleşme ile kasıtlarının para politikasında öngörülebilirliği artırabilmek olduğunu söyleyen Çetinkaya, 2015 yılında başlanan yol haritasında ana hedefin de sadeleşme olduğunu belirti.

DOLAR FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN

Dolar Çetinkaya’nın açıklamalarından sonra 4,03’e kadar geriledi. Fakat daha sonra kademeli olarak 4,10 seviyesine çıktı. S&P’nin Türkiye’nin not görünümünü düşürmesinin ardından ise 4,12’ye yükseldi. Saat 10:00 itibariyle ise 4,10 liradan işlem görüyor.

Mizuho Bank gelişen piyasa döviz traderı Masakatsu Fukaya, S&P’nin kredi notunu düşürmesinin TL üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını söyledi.

Fukaya telefon yoluyla yaptığı değerlendirmede, yatırım yapılabilir seviyenin altındaki kağıtları tutma izni olmayan kurumsal yatırımcıların, bu kağıtları tutmayı çoktan bıraktığını söyledi. Ek satışların ise bu sebeple gerçekleşmediğini dile getirdi. Japon yatırımcıların kredi notu seviyesini ve TL’yi temel alarak döviz işleminde bulunduklarını düşünmediğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum