Yatırım yapmaya başla!

Sri Lanka Ekonomisi Toparlanan Turizm Sektörüyle Esneklik Gösterdi

Üst düzey bir yönetici Sri Lanka ekonomisinin, Paskalya saldırılarının ardından iyileşme kaydeden kilit turizm sektörüyle birlikte adil bir toparlanma gösterdiğini söyledi. İşte detaylar;
Sri Lanka Ekonomisi Toparlanan Turizm Sektörüyle Esneklik Gösterdi

Piyasa değeriyle Sri Lanka’nın borsada listelenen ikinci en büyük şirketi olan John Keells Group’un başkan vekili ve finans direktörü Gihan Cooray, Güney Asya ülkesinin ekonomisinin esasen iyi durumda olduğunu söyledi.

Nisan ayında gerçekleştirilen bombalı saldırıların ardından kilit turizm sektörünün toparlanmasıyla ekonominin adil bir esneklik gösterdiğini dile getirdi. Paskalya saldırıları Sri Lanka’nın turizm sektörünü derinden sarsacak şeklindeki yorumlara rağmen gelen Gihan Cooray’ın şu açıklamaları dikkat çekti:

“Ekonomi Nisan ayındaki olay sonrasında oldukça fazla elastikiyet gösterdi. Bir şekilde tüketici duyarlılığının nispeten güçlü olduğunu gördük ve ekonomi iyi durumda.”

John Keells Group Gihan Cooray Sri Lanka Ekonomisi Güçlü Sonuçta Nisan ayındaki bombalı saldırılarda 200’den fazla insan hayatını kaybetmiş ve 400’den fazlası da yaralanmıştı. Analistlerin yanı sıra Sri Lankalı hükümeti de bombalamaların bu yıl ülkenin büyümesini etkileyeceğini öngörmüştü. Sri Lanka Maliye Devlet Bakanı Eran Wickramaratne, 2019 büyümesinin yüzde 3 civarında olacağını belirtmiş, tahmin Uluslararası Para Fonu ve Asya Kalkınma Bankası gibi kurumların tahminlerinin altında kalmıştı.

Bu arada IMF’nin Sri Lanka için 2019 büyüme tahmini yüzde 3.5’ken, Asya Kalkınma Bankası’nın tahmini yüzde 3.6 idi.

Sri Lanka Büyüme Tahmin Düşürüldü Mayıs ayındaki bir Reuters anketi, ülkenin 2019 GSYİH büyümesinin bombalı saldırıların ardından 18 yılın en düşük seviyesine ulaşarak yüzde 2.5’e düşebileceğini öne sürmüştü. Saldırılar ülkedeki turizm, dış yatırım ve ticari faaliyetler üzerinde baskı yaratmıştı. O zamandan beri Sri Lanka’nı merkez bankası ekonomiyi desteklemek amacıyla iki kez oranlarını düşürmüştü. Cooray ise Sri Lanka’nın kilit turizm sektörünün saldırıların ardından “oldukça iyi bir iyileşme” gördüğünü dile getirdi.

Aydan aya gelişlerde güçlü bir yükseliş gördüklerini ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla ileriye dönük rezervasyonlar kaydettiklerini aktardı.

Gihan Cooray Sri Lanka Aydan Aya Yükseliş “İleriye dönük rezervasyon eğiliminin aslında oldukça olumlu olduğunu görmekten mutluyuz. Eylül-Mart 2020 döneminden neredeyse aynı düzeyde rezervasyon görüyoruz, bu yüzden meydana gelen olay göz önüne alındığında toparlanma momentumu kesinlikle oldukça güçlü.” dedi. Turizm, Aralık 2018’de Sri Lanka ekonomisinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyordu ve bu ayda turizm geliri 475.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yaklaşan başkanlık seçimlerinin de bu yıl Sri Lanka ekonomisi için daha iyi haberlere yol açabileceğini savunan Cooray, seçim sonrasında belirli politikalarda ve yatırımlarda daha fazla netlikle bunun büyümenin devam etmesi için daha fazla katalizör olabileceğini düşündüğünü belirtti.

Sri Lanka’nın Hambantota Limanı’nın daha fazla yatırım çekebileceğini de ekleyen Cooray, limanı çevreleyen sektörlerin gelişimi için tahsis edilmiş büyük alana işaret etti. Buranın Sri Lanka’da özel sektörün sermayeleştirilmesi için bir fırsat olduğunu ve doğrudan yabancı yatırımları ülkeye çekmek için kullanılabileceğini öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum