Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SpaceX – Boeing Gündemi, Nasa Taraflı Görüşler ve TSLA ile BA Değerlendirmesi

SpaceX ve Boeing çalışmaları, Nasa tarafından belirtilen görüşler... Yeni proje ve kapsüle dair ayrıntılar ile ilgili hisse senetlerindeki değişimin değerlendirilmesi şöyle;
SpaceX – Boeing Gündemi, Nasa Taraflı Görüşler ve TSLA ile BA Değerlendirmesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Elon Musk’un SpaceX’i ilk yolculuğunda. Gemide bulunan insanlar olmadan yörüngeye dönüşen Crew Dragon kapsülü başarıya imza attı, ancak teknik zorluklar kaynaklı aylarca astronot taşıyan ilk seyahat gecikebilir.

Falcon 9 roketi, Cumartesi günü yerel saatle (ABD) 2:52’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ateşlendi. İlk etap üç dakikadan daha kısa bir sürede ayrıldı ve ikinci etap uzay gemisini bundan yaklaşık sekiz dakika sonra ilk yörüngesine soktu ve ABD insan uzay araştırmalarının bir sonraki döneminde kullanılması planlanan uluslararası uzay istasyonuna altı günlük tarihi bir göreve başladı.

Uzay aracı ayrılıp kendi kendine uçmaya başladığında, Hawthorne’daki SpaceX merkezindeki çalışanlardan bir kükreme patladı. İlk aşama dikey olarak yüzer platformda geri geldi. Video yorumcularından biri “Hem SpaceX hem de NASA için harika bir gün” dedi.

Temmuz SpaceX İçin Önemli

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi, bu on yılın çoğunu Amerikan topraklarından yerel olarak inşa edilmiş roketler üzerinde fırlatma ekiplerini sürdürmeye hazırlayarak, gösteri uçuşu için yüksek beklentiler yarattı. NASA’nın uzay mekiği filosu 2011’de emekli olduğundan beri, ABD’deki astronotların yörüngedeki uluslararası laboratuara ulaşmalarının tek yolu Rus roketleri ve kapsülleri olmuştu.

Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) Temmuz ayında ilk ekibini piyasaya sürmesi planlanıyor. Ticari olarak geliştirilen kapsülleri inşa etmek ve işletmek için ayrı bir NASA sözleşmesi bulunan Boeing Co., Ağustos ayına kadar insanları uçurmayı planlıyor.

Zaman çizelgeleri ajans ve endüstri yetkililerine göre, mühendislik engellerine bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Her iki şirket de, mürettebat misyonlarını yılın ikinci yarısına kadar veya potansiyel olarak daha sonra zorlayabilecek olan çözümlenmemiş güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. SpaceX Uçuş Güvenilirliği Başkan Yardımcısı Hans Koenigsmann, Perşembe günkü lansmandaki brifing sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Beklenen mürettebat testi uçuşundan önce, üzerinde çalışmamız gereken çok şey var.” dedi.

James Bridenstine Görüşleri

Astronotların Amerikan araçlarına taşınması için son zaman çizelgesi, test uçuşlarının sonuçlarına NASA ve SpaceX ekiplerinin Cumartesi günkü lansmanından önce geriye kalan açık güvenlik sorularını ne kadar çabuk çözebileceklerine bağlı. NASA’nın astronot ofisi şefi Patrick Forrester brifing sırasında “Hala yapmamız gereken çok iş var.” demişti.

Her iki şirketin de bir zamanlama geçmişi var. NASA yetkilileri ve aylarca süren dış güvenlik danışmanları çalışması, kurumun kapsüllerin insanlar için güvenli olduğunu onaylayan raporların hızlı bir şekilde işlemesinin zor olabileceği sinyalini verdi.

NASA Başkanı James Bridenstine, astronotların Aralık ayına kadar ABD donanımında uçacaklarına duyduğu güveni defalarca dile getirdi. Ancak, akışkan zaman çizelgelerini yansıtarak, son zamanlarda hangi şirketin bu hedefe ulaşmasının muhtemel olduğuna dikkat çekti. NASA’nın Pazartesi günü internet sitesinde yayınlanan bir haberde, insan misyonlarının “bu yılın ilerleyen aylarında gerçekleşeceği” belirtilmişti.

Kabul Edilen Risk

SpaceX’in kapsülü ile ilgili olarak, şirket yetkilileri ve NASA uzmanları, soğuk hava koşullarında başarısız olabilecek bazı iticileri, mürettebatı korumak için ek kapasiteye ihtiyaç duyan yaşam destek sistemleriyle birlikte düzeltmeleri gerektiği söylendi. SpaceX yetkilileri, sorunları çözmek için NASA ile yakın çalıştıklarını, ajans ve şirket yetkililerinin güvenli olduğuna ikna olana kadar uçmayacaklarını ifade etmişti.

Ayrıca, roketin fırlatma rampasında yakıt kullanılırken astronotların koltuklarına kaymalarını gerektiren “yükle ve ilerle” olarak adlandırılan, SpaceX tarafından tasarlanan yeni bir uygulama için daha fazla risk analizi beklenmekte. NASA’nın Forrester’ı bu prosedürle ilgili yıllarca süren tartışmalardan sonra, bunu ofisin almak istediği, kabul edilebilir bir risk olduğu vurgulandı.

Geçen yıl ilk insan uçuşunun başındaki lider olan Boeing, acil durum kaçış sisteminin bir bölümünü yeniden tasarlayıp yeniden test ederek birkaç ay kaybetmişti. SpaceX de yaz aylarında acil durum mürettebat iptal sistemi için çok önemli bir sınavla karşı karşıya. Cumartesi günkü görev başarılı olursa, NASA’nın sanayi rutin mürettebat taşımacılığında yörüngeye dönülmesi yönündeki en büyük ihtimal haklı çıkartacak. SpaceX zaten kargoyu uzay istasyonuna ve Dragon uzay aracının farklı bir versiyona gönderiyor.

TSLA ve BA Hisselerindeki Değişim

Tesla, beklenen ekonomik sınıf Model 3’ü satışa sundu ve ön sipariş almaya başladı. Elektrikli otomobil şirketinin kurucusu Elon Musk’ın sözünü verdiği gibi 35 bin dolarlık Model 3 versiyonu ortalama 355 kilometre menzile sahip olacak ve 50 bin doların üzerindeki bir üst segmentten farklı olacak şekilde iki değil tek motor içeriyor. Satış noktalarını da internet üzerinden gerçekleştirmek üzere kapatma gündemini öne çıkaran Tesla hisse senetlerinde %7.84’lük bir kayıp görüldü.

Haftanın son işlem gününde pay başına 25.09 $’lüks bir kayıp gösteren TSLA, haftayı 294,79 $’dan kapattı. Hisse senedinin 317,58 noktasında bulunan 100 günlük hareketli ortalamasına yakın bir seyir göstermesi yukarı yönlü hareketini tekrarlayabilecek bir duruş okunabilir. Ancak Elon Musk ve Tesla gündemlerinin geçtiğimiz aylardaki hareketleri de yatırımcıları üzerinde negatif bir algı bırakmışa benziyor.

BA (Boeing Co.) haftanın son işlem gününde %0.15 değer kazanarak, 440,62 $’dan kapanış gerçekleştirdi. 387,27 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde yüksek açılı bir kazanımda duran BA üzerinde çalıştırılan 14 günlük hareketli ortalama RSI ingikatörü, 76,011 seviyesinde grafiklenirken aşırı alım bölgesinde sinyal veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu