Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Türk Varlıklarında Değerlenmeyi Desteklerken Trump Xi Görüşmesi Piyasalara İyi Gelebilir

S&P Türkiye not güncellemesine dair pozitif beklenti, Türk varlılarındaki pozitif ayrışmayı desteklerken; Trump Xi görüşmesi gündemi küresel finansalların değerlenmesini artırabilir.
S&P Türk Varlıklarında Değerlenmeyi Desteklerken Trump Xi Görüşmesi Piyasalara İyi Gelebilir
Yorum

Borsa İstanbul haftaya girişi ile Ocak ayındaki performansını dağıtmaya başladığı Şubat ayının ilk haftasına kıyasla daha pozitif kılıyor. BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %1.90 değerlenerek 104.395 puandan kapatmıştı ve 12 Şubat Salı gününde %0.43 değer kazanarak devam eden işlemler ile 104.843 puandan fiyatlanıyor.

Endeksi dünkü pozitif güncellenen verilerinin ardından bugün 104.110 denge noktası (PP) ile ele alırken, 103.550 seviyesindeki ilk olası desteği ve 102.750 seviyesindeki olası ikinci direnci ile gözlemekteyiz. Yukarı yönlü hareketin pekişmesi halinde 104.940 seviyesinde karşılaşılabilecek direnç niteliğinde bir nokta ile 105.500 seviyesi karşımıza çıkabilir.

F_XU0300219 iş kodlu Şubat vade endeks kontratı bugün %0.30 primlenerek 133.375 seviyesinde dalgalanıyor. Kontrat dün %1.76 değer kazanımı ile 135.950 seviyesine tırmanmıştı. Günlük bazdaki teknik verilere bakıldığında bugün 132.325 seviyesinde Pivot Point (PP) üzerinden sinyalleri takip edebiliriz. 131.250 seviyesi ilk destek anlamı ifade edebileceği gibi 134.025 seviyesi de ilk direnci teşkil edebilecek bir duruş sergilemekte.

Trump Xi Görüşme Gündemi Piyasaya Güç Katabilir

Trump Xi Görüşmesi ve Pozitif Piyasa ReaksiyonuBeyaz Saray tarafından gelen bir yetkili açıklamasına binaen Trump ve Xi’nin görüşebileceği gündemde. Açıklama daha öncekilerin tersi yönünde duyuruldu. Bilindiği üzere G-20 Zirvesi’nde iki lider akşam yemeği yemiş ve masada 3 aylık süre için bir ateşkes anlaşmasına gidilmişti ve bu süre 1 Mart’ta doluyor. Geçtiğimiz günlerde Trump ve Xi görüşmesinin gerçekleşmeyeceğine dair ağırlık gösteren görüşler yerini görüşmenin gerçekleşme ihtimalinin varlığına bıraktı ve bu gelişme ticareti destekler nitelikte.

ABD Çin ticaret savaşlarında ek tarifelerin uygulanması ve karşılıklı atışmalar iki küresel gücün piyasalarına negatif yansımış ve görece risk varlıklarından serbeste kaçışları artırmıştı. Serbeste çıkan yatırımcı ise güvenilir liman arzlarına odaklanmıştı. Ardından gelen ateşkes piyasaları desteklemiş değerlendirmeyi pekiştirmişti. Özellikle bu süreçte sanayi tarafı faaliyet gösteren şirketler ve ilgili argümanları negatif etkilenmişti.

Demir-çelik sektörünün de yakından ilgilendiği durum karşısında olası olumlu sonuçlar başta sanayi endeksleri olmak üzere global finansalların itici gücü olarak okunabilir. Gelişmeye rölatif KRDMD hisse senedinde pozitif bir ayrışma beklenebilir. KRDMD bugün 2,36 TL/p’den işleme girerken, 2,379 seviyesinde beliren 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkılması 100 günlük hareketli ortalamada bulunan 2,411 seviyesinin test edilmesine ve 2,50 psikolojik direncine dair olası sinyaller olarak okunabilir.

S&P Cuma Günü Pozitif Bir Resim Çizebilir

Cuma Günü Beklentisi Piyasaları DestekliyorTürk lirası ve Türk varlıkları pozitif ayrışması haftanın son işlem gününde açıklanacak olan S&P değerlendirmesine göre durağan görünümden pozitif görünüme güncellenebileceği beklentisinde sağlığını koruyor. 2018 Ağustos ayında yapılan son güncellemede not indirimine gidilmiş ve kaynakta artan riskler öne sürülmüştü. Notun indirilen görünümüne kaynak tutulan nedenlerin birçoğu atlatılmış durumda ve bu indirimin aleyhine bir tablo vaadettiği için pozitif bir haber beklentisi artabilir.

Borsa İstanbul 30 endeksi %0.37 ile 131.889 seviyesinde gözlenirken, Dolar TL 5,2794 bandında hareketleniyor. Kur dar bantlı bir ortamda dalgalanırken 5,28 üzerindeki kapanışların 5,50-5,32 seviyelerini işaret etmesi ve bu seviyelerin yukarı yönde kırılması halinde yükselişin ivme kazanabileceği düşünülebilir. Öte yandan 5,23 altındaki hareket 5,20 ve 5,17 seviyelerinde çizilen grafikleri çizebileceği gibi 5,17 altındaki seyir düşüşü hızlandırabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu