Yatırım yapmaya başla!

Soros Altın Hisselerini Elden Çıkardı!

Soros Altın Hisselerini Elden Çıkardı!

Dünyanın en ünlü yatırımcıları arasında kendisine saygın bir yer edinmeyi başaran George Soros, bugün radikal bir karar alarak piyasaları şaşırtmayı başardı. Global ekonomide sıkça adından söz ettiren Soros’a, hatırlanacağı üzere, Aralık ayında Rusya’dan oldukça sert bir darbe gelmişti. Milyarder yatırımcıya ait olan kuruluşların, Rusya’da faaliyet göstermesi yasaklanmıştı. Bu yasaklamanın temel nedeni ise Soros’a ait kuruluşların, ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ettiği yönündeki algının giderek kuvvetlenmesiydi. Soros kuruluşlarına yönelik Rus yaptırımlarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Barrick Gold Corp.’taki payının yüzde 94’ünü sattı!

Rusya’dan gelen bu hamle bile milyarder yatırımcı Soros’un, global faaliyetlerini sekteye uğratamadı. Soros’a ait olan Soros Fund Management LLC şirketi, 2016’nın ilk çeyreğinde Barrick Gold Corp.’tan tam 263,7 milyon dolarlık hisse senedi almıştı. Ancak Soros bugün almış olduğu radikal kararla, dünyanın en büyük maden üreticisindeki payının yüzde 94’ünü sattığını açıkladı. Bilindiği üzere Haziran ayına kadar yüzde 169 oranında astronomik bir tırmanış gerçekleştiren hisseler, tüm zamanların rekorunu kırmayı başarmıştı. Ancak geçen ay yaşanan dalgalanmalar sonucunda üç yılın zirvesinden gerilemeler görülmüştü.

Altın bu yıl nasıl bir seyir izledi?

Kuşkusuz 2016’nın en büyük sürprizini altın gerçekleştirdi. Bu yılın tamamında yüzde 26 oranında önemli bir tırmanış gerçekleştirmeyi başaran altın, bu tırmanışın yüzde 25’lik kısmını yılın ilk yarısında kaydetti. Böylelikle altın, kırk yılın en iyi ilk yarıyıl performansını gerçekleştirmiş oldu. Ayrıca ABD Merkez Bankası‘nın (FED) bu yıl gerçekleştirdiği toplantılarda faizleri sabit tutması da altını destekledi. Altında görülen bu tırmanışı fırsat bilen yatırımcılar ise altının yanı sıra altın madenciliği yapan şirketlerin hisse senetlerini de satın aldılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum