Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sondaj Kuyularındaki Artışın Etkisiyle Petrol Yönünü Aşağıya Doğru Çevirdi

Sondaj Kuyularındaki Artışın Etkisiyle Petrol Yönünü Aşağıya Doğru Çevirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Geçtiğimiz haftalarda önemli kazanımlar elde eden ve ralli yapan petrolün, bugün düşüşe geçmesindeki neden ise ABD’deki aktif petrol sondaj kuyusu sayısının son üç ayda ilk kez artış göstermesi oldu. Tırmanan sondaj kuyularının baskısı altında kalan petrol, yönünü aşağıya çevirmek zorunda kaldı. Hatırlanacağı üzere petrol, ABD’de açıklanan petrol stoklarının artış hızında görülen yavaşlamanın etkisiyle önemli kazanımlar elde ederek; yeni yılda ilk kez 40 doların üzerine tırmanmayı başarmıştı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına sıklıkla gerileyen petrol, stoklardan bulduğu destekle birlikte yeni yıldaki kayıplarının tümünü telafi etmeyi başarmıştı. Ancak sondaj kuyusu baskısı sonucu petrol, haftaya düşüşle başladı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta bugünkü işlemlerde yüzde 1.5 oranında değer kaybı yaşadı. Ayrıca bugün Baker Hughes Inc. ABD’deki aktif petrol sondaj kuyusuyla ilgili rapor yayınladı. Yayınlanan raporda ABD’de bulunan aktif petrol sondaj kuyusu sayısı geçtiğimiz haftaya göre bir adet arttı ve toplamda 387’ye tırmandı. Böylelikle ABD’de aktif petrol sondaj kuyuları geçtiğimiz yılın son aylarından bu yana ilk kez artış göstermiş oldu.

“Petrolün 40 doların üzerine çıkmasının ardından bir miktar düzeltme geldi”

Melbourne’de IG Ltd. Piyasa Stratejissti Evan Lucas, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Lucas yaptığı değerlendirmede, petrol piyasasının halen aşırı arz durumunda olması ve talebin önceye göre artmış olmasına karşın durgun olduğunu belirterek, petrol varil fiyatlarının 40 doların üzerine çıkmasının ardından bir miktar düzeltme geldiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Lucas, yılın ikinci çeyreğinde petrolün 35 dolar civarında bir ortalamada tutunacağını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyledi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI) Nymex piyasasında haftanın ilk işlem gününde 58 sent düştü. Yaşadığı düşüş sonrası WTI, varil başına 38,86 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde 36 sent ya da yüzde 0,9 oranında düşüş yaşadı. Yaşadığı düşüş sonrası Brent petrol, haftanın ilk işlem gününde varil başına 40,84 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar