Yatırım yapmaya başla!

SocGen: Faiz Oranlarının Daha Uzun Süre Düşük Kalmasına Hazır Olun!

Fransız banka Societe Generale'den faiz oranlarının daha uzun süre düşük kalacağına yönelik iddialı bir yorum geldi.
SocGen: Faiz Oranlarının Daha Uzun Süre Düşük Kalmasına Hazır Olun!

Fransız banka Societe Generale genel müdür yardımcısının yaptığı açıklamaya göre; bankaların faiz oranlarının daha uzun süre düşük kalması için hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu durumun ise kredi verenler için karlılığı artıracağı söyleniyor.

Düşük faiz oranları, bankaların kredilerden kazanabilecekleri miktarı sınırlamasından dolayı küresel olarak borç verenler için en büyük zorluklardan biri olmuştur.

Avrupa’dan ABD’ye ve Asya’ya, küresel ekonomilerin para politikasını kolaylaştırması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) 2020’nin ilk yarısında faiz oranlarını en düşük seviyeye indireceğini açıklarken, ABD Federal Rezervi ve Asya Pasifik’teki bazı merkez bankaları son birkaç ayda politikalarını hafifletti.

SocGen’in Genel Müdür Yardımcısı Philippe Heim, Doğu Ekonomik Forumu’nda “Bu para politikasının mekanik olarak devam etmesi, bu net faiz marjının üstüne, mevduattan aldığımız karların üstüne baskı yapacak,” dedi.

Düşük faizli ortam Belçika, Almanya, Fransa, Japonya ve diğer ülkelerdeki 10 yıllık devlet tahvillerinin negatif oranda işlem görmesine neden olmuştur. Genel olarak dünya çapında yaklaşık 16 trilyon dolarlık negatif getirili borçlanma aracı bulunmaktadır.

Bazı uzmanlar, aşırı düşük ve negatif faiz oranlarının, ekonomi için kötü olabilecek aşırı borçlanmayı teşvik edebileceği konusunda uyardı. ABD Hazine gelirleri hala pozitif bölgede ancak eski FED Başkanı Alan Greenspan, negatif faiz oranlarının Amerika’ya ulaşmadan önce sadece bir zaman meselesi olduğu konusunda uyardı.

Rusya’da Düşük Faiz Oranları Kesin Bir Eğilim!

Rusya'da Düşük Faiz Oranları Kesin Bir Eğilim!Faiz oranlarının düşüklüğü konusunda bir yorum da Rusya’dan geldi. Pek çok ekonomideki faiz oranları güneye yöneliyor. Bu durum, bu yıl üçüncü kez para politikasını gevşetmesi beklenen Rusya Merkez Bankası için istisnai bir durum değil.

Reuters’in anketine göre Rusya Merkez Bankası’nın kilit oranını 25 baz puan indirmesi Cuma günkü toplantıda yüzde 7’ye kadar geriledi.

Reuters’in anketine katılan 25 ekonomist ve analistin 1 tanesi hariç hepsi, Rusya Merkez Bankası’nın kilit oranını Cuma günkü toplantıda 25 baz puan düşürerek yüzde 7’ye indirmesini bekliyor.

Rusya Merkez Bankası daha önce Haziran ve Temmuz aylarında para politikasını gevşetti ve enflasyondaki yavaşlamanın ortasında daha fazla kesinti olabileceğini açıkladı.

Moskova merkezli banka VTB’nin başkanı olan Andrey Kostin, Rusya’nın Vladivostok kentindeki Doğu Ekonomik Forumu’nda, “Cuma günkü oranın çeyrek baz puan olarak tekrar indirileceğine dair oldukça geniş beklentiler var. Göreceğiz, ancak kesin eğilim Rusya’da kilit oranı düşürmek,” ifadelerini kullandı.

Kostin, Rusya’daki enflasyonun yüzde 4 civarında olmasını bekliyor, ancak kilit oran şu anda yüzde 7,25 ve bu, dünyadaki belli başlı ekonomilerden çok daha yüksek.

Bu, merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için para politikasını daha da kolaylaştıracağı anlamına geliyor. ABD-Çin ticaret savaşının uzamaya başladığı bir dönemde küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla dünya genelinde merkez bankasları ekonomik aktiviteyi artırmak için faiz oranlarını düşürüyor.

Gelişmiş ekonomiler arasında Avrupa ve Japonya merkez bankaları, para politikalarını daha da hafifletmek istediklerini belirlerken, Temmuz ayında Amerikan Merkez Bankası son 10 yılda ilk kez faiz oranlarını düşürdü.

Gelişmekte olan pazarlar arasında Güney Kore, Tayland ve Endonezya’daki merkez bankaları da bu yıl para politikalarını gevşettiler. Böyle bir ortam, küresel olarak negatif getirili borçlanma araçlarında 16 trilyon doların üzerinde bir sonuç veriyor.

Rusya’nın Ekonomik Zorlukları

Rusya'nın Ekonomik ZorluklarıRusya’nın durumunda, ekonomi ikiz zorluklarla mücadele ediyor. Bunlar; ticaret savaşı gibi küresel belirsizlikler ve yaptırımlar.

Ülke, son beş yıldır ABD ve müttefiklerinin Kırım’ın ele geçirilmesi durumu nedeniyle uyguladığı yaptırımlarla boğuşuyor. Bu yaptırımlardan bazıları, Rusya bankalarının uluslararası sermaye piyasalarına erişimini sınırlandırmayı içeriyor.

Yaptırımların finansman politikalarını büyük ölçüde değiştirdiğini söyleyen Kostin, bankasının ABD doları ve Euro cinsinden borçlanmaya devam etmekte zorlandığını söyledi.

Kostin, “Biz burada Rusya’da nasıl para toplayacağımızı öğrendik ve kriz zamanlarında yardımcı oluyor,” ifadelerini kullandı. Ancak VTB’nin uluslararası pazarlarda daha aktif olmak, uluslararası bankalarla daha fazla iş birliğine girmek istediğini belirtti. Buna karşın Kostin, sahip oldukları bazı gerçeklerden dolayı korktuğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum