Yatırım yapmaya başla!

SocGen Başkanı: Sert Brexit Dünyanın Finans Sistemi için Bir Felaket Olacak

SocGen Başkanı sert Brexit durumunda yatırımların ve tüketimin duracağını belirterek, bunun da küresel resesyona yol açabileceğini söyledi.
SocGen Başkanı: Sert Brexit Dünyanın Finans Sistemi için Bir Felaket Olacak

Bir türlü çözülemeyen ve iyice yılan hikayesine dönüşen Brexit meselesinin Ekim ayında da sonuca bağlanamayacağı düşünülüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hafta sonuna kadar Avrupa Birliği prensiplerine uygun bir anlaşmanın mümkün olup olmadığının anlaşılması için müzakerelerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Analistler bu ay içerisinde anlaşma yapılma ihtimalini sıfıra yakın görüyor. Societe Generale SA Başkanı Lorenzo Bini Smaghi ise Brexit’in küresel ekonomiyi resesyona sokacağını belirtti.

SocGen Başkanı Lorenzo Bini Smaghi, sert Brexit’in dünyanın finans sistemi için büyük bir felaket olabileceğini söyledi.

SocGen Başkanı Bir türlü çözülemeyen ve piyasada belirsizlik ortamının sürmesine sebep olan meselenin, tüm dünyada girişimcileri etkilediğini belirtti. “Tüketim duracak, yatırım duracak ve ayrıca resesyona da girebiliriz” şeklinde çarpıcı bir açıklamada bulunan Smaghi, olumlu beklentilerin taraflar arasındaki görüşmelerin aksamasıyla azaldığını dile getirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 31 Ekim’de ülkesinin Avrupa Birliği’nden çıkacağını söyledi. Ancak bu açıklamayı AB’ye sunulan son teklifin kabul edilip edilmemesinden bağımsız olarak yapmıştı.

Johnson, AB ile müzakereler konusunda çok sıkı çalıştıklarını ifade etti. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, İngiltere ile AB’nin bir araya gelmesi için zamanın geçtiğini ve Cuma gününe kadar somut bir ilerleme görmek istediklerini kaydetti.

SocGen Başkanı Bini Smaghi, anlaşmalı Brexit’in en azından geçişe imkanı vereceğini söyledi.

Brexit Resesyona Yol AçabilirAnlaşmasız ve sert ayrılığın büyük risk teşkil ettiğini söyleyen Smaghi, bu durumun finans sistemi için bir felaket anlamına geldiğini aktardı. Sert Brexit durumunda işlerin devamlılığının aksayacağını, yatırımların ve tüketimin de durma noktasına geleceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Boris Johnson, Alman Şanşölyesi Angela Merkel’e Brexit anlaşmasının esasında imkansız olduğunu söyledi.

Başbakan Boris JohnsonAlmanya ve İngiltere liderleri arasında yapılan telefon görüşmesinde AB’den ayrılık meselesi ele alındı. Johson’ın Merkel’e AB’nin Kuzey İrlanda’yı gümrük birliği yoluyla blok içinde tutmayı talep etmesi halinde, anlaşmalı Brexit’in imkansız olduğunu söylediği öğrenildi.

Görüşmenin bu sabah yapıldığı biliniyor. AB ile İngiltere arasında Brüksel’de yapılan müzakereler devam ediyor. İki liderin ise günün ilerleyen saatlerinde güncellenmiş anlaşmasız Brexit planını yayımlayacakları bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum