Yatırım yapmaya başla!

Gittikçe Güç Kaybeden Smart Şirketi İki Ülkeden Daha Çekiliyor!

Smart, anormal kötü giden araç satışlarını öne sürerek ABD ve Kanada'daki faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı.
Gittikçe Güç Kaybeden Smart Şirketi İki Ülkeden Daha Çekiliyor!

Smart’ın bir süredir zor zamanlar geçirdiğini biliyorduk. Konseptlerine 70’li yıllarda başlanan Alman’ın, Mercedes-Benz bünyesinde modelleri üretilse de 80’li yılların sonlarında doğru Volkswagen‘in de destek verdiği söyleniyor. Yapısı gereği Microcar kategorisine ait olan Smart’lar, ilk Fortwo ile başlayıp, ardından Forfour‘u piyasaya sürdü. 1998’de başlayan macerası şu zamanlar biraz sıkıntılı geçiyor. En baş nedenlerinden birisi de insanların değişen araç mantıkları.

Kısa süreler önce A segment, yani mikro araçlar daimi şekilde satılırdı. Rahat ve çok kişili kullanımlarda B kategorisi tercih edilirdi. Pratik ve sökülebilir dış yapısı sayesinde Smart, şehir içlerinde en ufak bir aralıktan dahi geçebilecek şekilde imal edildi. 2015 yılına gelindiğinde ise satış rakamları 1.7 milyonu gösteriyordu. Daimler-Benz, işlerin kötü gittiğini söyleyerek, mikro araç macerasını Amerika ve Kanada’da bitiriyor.

Sevimli araçların öncüsü Smart’ın belkide bu tamamen yok oluş hikayesinin başlangıcıdır.

Ekonomik düzlemde insanlar artık zevk taraflarını bir kenara bırakarak güvenli, teknolojik ve kendilerini aileyle uzun süreler taşıyabilecek araç segmentlerine yöneldiler. Smart’ın da tercihlerden çıkarılmasının başlıca nedenleri bunlar. Daimler araştırma ekipleri, artan maliyetlerin insanlara yansıtılmasının da durumda etkili olduğunu bildirdi.

Bir Daimler sözcüsü, TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Çok dikkatle değerlendirildikten sonra Smart’ın MY2019’un sonunda ABD ve Kanada pazarlarındaki pilli Smart EQ ForTwo modelini durduracağız. Düşük hacimli bir model için yüksek homologasyon maliyetleri ile birlikte ABD ve Kanada’da azalan bir mikro otomobil pazarı gibi birçok faktörün etkisi buluyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Amerika’da yıldan yıla satışların nasıl düştüğü görülüyor!

ABD’de Fortwo satışları 2016 yılını 6.211 adetle kapatırken, 2018 yılı ise 1.276 adetle sonlandırılmış. 2019 senesinin ilk dörtlüğünde ise sadece 231 araç yeni müşterilerle buluşturulmuş. Aynı seviyede ilerlenildiği takdirde Smart, sene sonunda ancak 1.000 araç satabilir.

Kanada’da işler biraz daha sıkıntılı gözüküyor. Bayiler geçen ay 11 adet Smart satabilmiş. Önceki yıla göre %68.6 oranında düşüş gözlemlenmiş. Keza Ocak ayından itibaren rakamlara göz gezdirdiğimizde 45 adetlik satışla, tam bir felaket yaşanmış.

Smart’ın neden ABD ve Kanada’dan çekildiği net şekilde satış oranlarıyla birlikte sunulmuş. Elektrikli EQ ForTwo’nun 93 km’lik menzilinin şartların gerisinde kaldığı için de insanlar uzaklaşmış olabilir mi diye de aklımıza geliyor.

Vaziyete bakılırsa Smart dahil tüm microcar araç üreticilerinin sıkıntıda olduğunu düşünüyoruz. Belki çok yakın bir zamanda iki kişilik bu otomobil sınıfı tamamen kapanabilir!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum