Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Siyah Otomobillerin Aşırı Sıcak Çekmediğinin İspatı!İsterseniz binlerce kişi sorun, siyah otomobiller ısıyı en çok çekendir. Bunu hepimiz böyle bildik ve değiştirilemez. YouTube kanalı MikesCarInfo ilginç bir deneme ve deney gerçekleştirmiş. Bir doğrunun yanlış olduğunu şimdi öğrendik. Daha doğrusu abartıldığını. Mike adlı kanal sahibi termal kamerasını kaptığı gibi sıfır araçların bulunduğu bir otoparka gitmiş.

Muhtemelen de bir Toyota bayi zira her yer Highlander SUV. Sadece bu iş için almadığını düşündüğümüz termal kamerayı farklı renkteki araçların üzerine tuttuğunda nedense siyaha geldiğinde rakamların çıldıracağını zannettik.

Şu var ki bilim siyahın ısıyı daha çok çektiğini söylüyor. Kimse bir şey demese bile siyah bir tişört ile sıcak havada ne kadar çok sıcağa maruz kaldığımız biliyoruz. Yürüyerek her bir aracın yanına gelerek ısı testi yapan Mike, siyah SUV’a termal kamera tuttuğunda rakam 70 dereceyi gösterdi. Beyazda ise 45 derece.

Beyaz-Siyah farkını göz etmememiz mümkün değil. Ancak en az beyaz kadar ısı çekmeyeceğini düşündüğümüz gri Highlander’da çıkan sonuç nedir? Aynı güneş ve dakikalarda yapılan teste, siyah aracın 70 derece olduğu yerde grisi 63 derece gösteriyor. Bir yana ilerlendiğinde gümüş tonlu aracın da gri renkten daha az ısı çektiğini gördük.

Akla hemen sırf oyun olsun diye arabalar çalıştırılıp öyle termal kamera tutuldu gibi şeyler gelse de araçların hiç çalıştırılmadığı belirtildi. Sonuçta bu bir makina üzerinde yapılan bir deneme. Elbette siyah her zaman ısıyı fazla çekendir. Edindiğimiz tecrübelere bakılırsa da bindiğimiz siyah araçların her zaman içerisi daha fazla sıcak ve bunaltıcı oluyor.  Oluyor da öyle kafamızdaki kadar onlarca derece farklı da olmuyormuş. Gerçi bir kaç derecelik fazla ısının araç içerisindeki hissiyatı farklı olabilir. Buyurun yorumlayın!


Okur Yorumları
  1. 70 derece nerde, 45 derece nerde. aradaki farkın o kadar da çok olmadığını düşünen arkadaş sıcak su testi yaprsın bakalım.

  2. Isı üç yolla transfer olur; iletim, taşınım, ışınım. İletimde temas söz konusudur, taşınımda ısıyı bir akışkana yüklersiniz, ışınıma örnek olarak güneşin ısıtma etkisi verilebilir. Isınan her cisim radyasyon yayar. Yani ısınan her cisim bir enerjiyle yüklenir ve bir süre sonra bunu yayar. Farklı renklerdeki malzemeler radyasyondan daha fazla etkilenir ve ısıyı üzerinde daha fazla tutar. Bunun sonucu olarakta daha fazla ısı yayar (radyasyon yoluyla). Siyah araç içinde hissedilen sıcaklığın fazla olmasının sebebi budur. Genel anlamda radyasyon yoluyla yayılan ısı hesaplamalarda fazla önemsenmez ama bazı durumlar için etkisi büyük olabilir.


Bunu okuyan bunları da okurSponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum