Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur İhracatı %6,8 Artışla Aralık’ta Beklenti Üstü Yükseldi

Kötüleşen enfeksiyonlar ve kilitlenmeler nedeniyle tıkanmış durumda olan zayıf dış ortama rağmen Singapur'un petrol dışı yurt içi ihracatı (NODX) Aralık ayında beklentileri aştı.
Singapur İhracatı %6,8 Artışla Aralık’ta Beklenti Üstü Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkenin istatistik ofisi tarafından açıklanan verilere göre Singapur’un petrol dışı yurt içi ihracatı (NODX), Kasım ayında revize edilmiş yüzde 5’lik bir düşüşün ardından ve yüzde 0,3’lük bir büyümeye yönelik piyasa fikir birliğini kolayca aştıktan sonra Aralık 2020’de yıllık bazda yüzde 6,8 arttı.

Bu petrol dışı yurt içi ihracatta Eylül ayından bu yana ilk artış oldu. Bu entegre devreler, elektronik ürünler, PC parçaları, diyotlar ve transistörler satışlarındaki toparlanmadan kaynaklandı. Elektronik ürün satışları Kasım’daki yüzde eksi 4’e karşılık Aralık’ta yüzde 13,7 arttı.

Entegre devreler yüzde 15,7, PC parçaları yüzde 33,8, diyotlar ve transistörlerse yüzde 16,5 arttı.
Singapur İhracat Aralık 2020
Kaynak: Statistics Singapore

Ayrıca elektronik olmayan ürünler de yüzde eksi 5,3’e karşılık yüzde 5 yükseldi. Bunun içinde özel makineler (%30,9), parasal olmayan altın (%14,5) ve ölçüm aletleri (%21,4) vardı. Ticaret ortakları arasında ihracat ABD (yüzde 52,5), Güney Kore (yüzde 46,2), Hong Kong (yüzde 18,7), Tayland (yüzde 18,2), Tayvan (yüzde 14,8) ve Malezya (yüzde 12,2) oldu.

Bu arada satışlar Çin’e (yüzde eksi 24,6), Endonezya’ya (yüzde eksi 10,8), AB’ye (yüzde eksi 27,5) ve Japonya’ya (yüzde eksi 6,0) düştü. Toplam ticaret, Aralık 2020’de yıl boyunca düştü; ihracat artarken ithalat azaldı. Yıllık bazda, toplam ticaret önceki ayki %7,3 düşüşün ardından Aralık 2020’de %0,3 azaldı. Toplam ihracat, Aralık 2020’de bir önceki ayki %5,4 düşüşün ardından %2,6 arttı.

Toplam ithalat, Kasım 2020’deki %9,4 düşüşün ardından Aralık 2020’de %3,4 azaldı.
Singapur Aralık İthalat İhracat
Kaynak: Statistics Singapore

Singapur verileri üzerine ING ekonomisti, yakın zamanda ortaya çıkan enfeksiyonlar ve kilitlenmeler nedeniyle tıkanmış durumda olan zayıf dış ortama rağmen Singapur’un petrol dışı yurt içi ihracatının Aralık ayında beklentileri aştığını vurguladı.

Nodx tahminlerinin geniş olması alışılmadık bir durum olmasa bile bölgeyle ilgili diğer ticaret verilerinin bu ay şimdiye kadar makul ölçüde olumlu olduğunu hatırlattı.

Yıllık bazda %0,7 düşüş beklentisi ile karşılaştırıldığında Aralık ayında bu seride üstün performansa yol açan faktörlerin fazlasıyla geniş tabanlı olduğunu belirtti. En büyük aykırılığın yıllık yüzde 47,5 düşen ilaç olmakla birlikte bu farmasötik sonucun bir bütün olarak kimyasallarda baskı oluşturduğunu söyledi.

İlaç dışında diğer her şeyinse iyi haber verdiğini bildirdi. Singapur’un Aralık ayı ihracatının ülke dağılımı merak uyandırırken karşılaştırmalı küresel gücüne rağmen Çin’in yıllık %27,5 düşüşle en zayıf destinasyonlardan biri olduğunu kaydetti. Covid-19’dan büyük darbe alan ABD’nin ise Singapur ihracatında yüzde 52,5’lik artış bildirdiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu