Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Singapur’un Ekonomik Büyümesi İkinci Çeyrekte 10 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

Singapur ekonomisi, önceki üç aylık döneme göre yıllık bazda ikinci çeyrekte beklentileri büyük oranda kaçırarak yüzde 3.4 küçüldü. Detaylar şöyle;

Bugün yayınlanan ön verilerde Singapur ekonomisinin ikinci çeyrekte kötü bir performans sergileyerek 10 yıl içindeki en yavaş yıllık büyümesini kaydettiği görüldü.

Bir önceki yıldan bu yana GSYİH ikinci çeyrekte yüzde 0.1 oranında artarak, ekonomistlerin yüzde 1.1’lik beklentilerinin ve Ocak-Mart dönemindeki revize edilen yüzde 1.1’lik büyümenin çok altında kaldı.

Rakamlar Singapur’un yıllık GSYİH büyümesinin, yüzde 1.2’ye düştüğü 2019 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en yavaş büyümesini kaydettiğine işaret etti.

Singapur’un GSYİH Büyümesi İkinci Çeyrekte 10 Yılın En Düşük Seviyesini GördüTicaret ve Sanayi Bakanlığı, yaptığı bir açıklamada üç aylık, mevsimsellikten arındırılmış ve yıllık esasa indirgenmiş bazda, Nisan-Haziran dönemindeki GSYİH’nin önceki üç aya göre yüzde 3.4 küçüldüğünü belirtti. İlk çeyrekte ise GSYİH, önceki çeyreğe göre yüzde 3.8 artmıştı.

OCBC Bank’tan Selena Ling, temel engelin imalat olmaya devam ettiğini söyleyerek ikinci çeyrek rakamlarının oldukça korkunç ve en kötü tahminlerin bile altında olduğunu dile getirdi.

İkinci çeyrekte imalat, bir yıl önceye kıyasla yüzde 3.8 daralırken bir çeyrek önceye kıyasla ise yüzde 0.4 daraldı.

Singapur İkinci Çeyrek İmalat Önceki Yıla Kıyasla Yüzde 3.8 Daraldı Öte yandan Singapur makamları daha önce yaptıkları açıklamada, 2019 tam yıllık GSYİH artışını geçireceklerini duyurmuşlar, bazı analistler ise 2020’de resesyon olabileceği yönünde görüş bildirmişlerdi. OCBC Bank’tan Ling ise yetkililerin yakında tam yıllık büyüme tahminlerini yüzde 0.5 ila 1.5 seviyesine düşürmesini beklediğini belirtti. Son iki yılda Singapur ekonomisinin ara sürücüsü olan elektronik imalat çıktısı Mayıs’ta art arda altıncı ay düşerken, ihracat üç yıldan fazla bir süredir en büyük düşüşü yaşadı.

Singapur’un durgun büyüme görünümü, ekonomistlerin Ekim ayındaki bir sonraki politika açıklamasında döviz kuruna dayalı para politikasını kolaylaştıracağı yönündeki bahislerini artırdı. Singapur’un yıllık büyümesi, yılın ilk çeyreğinde de 10 yılın en düşük seviyesine gerilemiş, rakamların ardından 2019 tahminleri aşağıya çekilmişti. Görüş bildiren uzmanlar; “ticaret gerilimlerindeki belirsizlik Singapur’un son iki yılda güvendiği sektörleri etkiledi” ifadeleriyle dikkat çekmişlerdi.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle