Yatırım yapmaya başla!

Singapur’un Yıllık Ekonomik Büyümesi, İlk Çeyrekte 10 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Singapur yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 10 yılın en düşük seviyesini ekonomik büyümesini kaydederken, 2019 tahminleri aşağı çekildi.
Singapur’un Yıllık Ekonomik Büyümesi, İlk Çeyrekte 10 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Singapur’un yıllık ekonomik büyümesi, ilk çeyrekte neredeyse 10 yılın en düşük seviyesine geriledi ve uzun süren ABD-Çin ticaret savaşı sonrasında yapılan sözleşmeler, şehir devletinin tam yıllık büyüme tahminlerinde düşüşe neden oldu. Ülkenin GSYİH oranı, 31 Mart’ta sona eren üç ayda bir önceki yıla göre yüzde 1,2 oranında arttı. Ekonomi, 2018’de yüzde 3,3 büyümüştü.

Singapur nihai resmi veriler; hükümetin tahmininde görülen %1,3 oranındaki düşüşü göstererek, 4. çeyrek için %1,3 oranına revize edildi.

4. Çeyrek Tahmini Yüzde 1,3 Revize EdildiHükümet verilerine göre; Reuters anketinde yüzde 1,5’lik büyüme tahminin altında kalan sonuç, GSYİH’in bir yıl öncesine göre yüzde 1,7 oranında düştüğü Nisan-Haziran 2009 döneminden bu yana herhangi bir çeyrek için en yavaş yıllık büyümeye işaret etti.

Geniş ekonomik momentumun soğumasıyla birlikte politika yapıcılar, 2019 büyüme tahminlerini yüzde 1,5 – 3,5 düzeyinden, yüzde 1,5 – 2,5 aralığına düşürdüler. Continuum Economics Asya Araştırması Başkanı Jeff Ng, “Ticaret gerilimlerindeki belirsizlik Singapur’un son iki yılda güvendiği sektörleri etkiledi,” dedi.

Ticarete bağımlı ekonomisi ile Singapur’un ilk çeyrek verileri, ticaret savaşının en çok etkilenen taraflarından biri olduğunu gösterdi.

Ticaret Savaşından Çok EtkilendiBölgedeki ticarete bağımlı benzerlerinin birçoğu gibi Singapur’un da küresel yatırım zincirlerini, iş yatırımları ve kurumsal karlara darbe indiren Çin-ABD ticaret savaşından sert bir şekilde etkilendi.

Ticaret ve Endüstri Daimi Sekreteri Gabriel Lim, Çin’deki büyümenin yavaşladığını ve Washington ile Pekin arasındaki ticaret anlaşmazlığının Singapur’un üretimine ağırlık vermesinin beklendiğini ve elektronik sektörüne olan talebin durgunluğunu imalat sektörüne yönelttiğini bildirdi.

Lim, “Bu zorlu dış ekonomik zemine karşı, Singapur ekonomisindeki dışa dönük kilit sektörlerin yavaşlaması bekleniyor,” dedi.

Sektörlerin Yavaşlaması BekleniyorAçıklamasının devamında elektronik ve hassas mühendisliğe dikkat çeken Lim, “Devam eden ticari çatışmalardan kaynaklanan belirsizliklerin yanı sıra, küresel elektronik döngüsünde beklenenden daha keskin bir düşüş nedeniyle güçlü rüzgarlarla karşılaşması bekleniyor,” ifadelerini kullandı.

Mevsimsellikten arındırılış ve yıllıklandırılmış çeyreklik bazda, Ocak-Mart döneminde büyüme yüzde 3,8 geldi. Bu veri, yüzde 2’lik tahminlerden ve yüzde 2,3’e işaret eden anketleri geride bıraktı. İnşaat sektörü ise ilk kez 10 çeyrekte özel ve devlet sektörü çalışmalarının önderliğinde yıllık olarak büyüme kaydetti.

Diğer taraftan üreticiler çeyrek bazında küresel talebi zayıflatarak ilk çeyrekte yüzde 7,1 oranında daralma sıkıntısı çektiler.

Üreticiler Küresel Talebi ZayıflattıKötüleşen küresel koşullar, Singapur’un 2019’daki petrol dışı yurt içi ihracata yönelik öngörüsünün yıllık bazda yüzde 6,4 küçüldüğü için yüzde 2 ila 0 oranında daralmasına neden oldu. Bir merkez bankası yetkilisi, iki ayda bir sıkılaştırmadan sonra geçen ay değişmeden kalan para politikası duruşunun uygun olduğunu söyledi.

Bazı ekonomistler ise merkez bankasının bir sonraki Ekim ayında yapılacak yarı yıllık politika incelemesi için bir araya geldiğinde gevşetmek zorunda kalacağını iddia ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum