Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vakaların Artmasına Rağmen Reel Kesim ve Sektörel Güven Endeksleri Ekim’de Yükseldi

Ekim ayında inşaat, perakende ticaret ve hizmet sektörü güven endeksinde artış olurken, reel kesimin beklentisinde de iyileşme gözlendi. 
Vakaların Artmasına Rağmen Reel Kesim ve Sektörel Güven Endeksleri Ekim’de Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Son haftalarda özellikle Avrupa’da birçok ülke ikinci dalga alarmı verirken, salgını durdurmak için Mart ve Nisan aylarında uygulanan tedbirler yeniden hayata geçirildi. Pandeminin kontrol edilmesi açısından Türkiye’nin de çok iyi bir tablo çizdiği söylenemiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca birçok şehirde vakaların tırmanışa geçtiğini belirtirken, rapor edilen toplam hasta sayısı 362 bine yaklaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Batı’ya kıyasla salgını kontrol etme açısından iyi olduğumuzu fakat yine de yeterli gelmediğini söyledi.

Tüm olumsuzluklara rağmen bugün açıklanan reel kesim ve sektörel güven endekslerinin Ekim ayında arttığını görmekteyiz. Açıklanan rakamlar hane halkının ve iş dünyasının ekonominin toparlandığına dair umutlarının arttığını gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim 2020 dönemine ait sektörel güven endekslerini açıkladı.
Ekim Sektörel Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Buna göre hizmet sektörü güven endeksi söz konusu dönemde %6,4 artarak 74,9’dan 79,7’ye yükseldi. Son üç aylık döneme göre iş durumu endeksi %8 artışla 71,3’ten 77 seviyesine, hizmetlere olan talep endeksi %7,2 artışla 69,8’den 74,9’a çıktı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise %4,3 artışla 83,7 seviyesinden 87’4’e yükseldi.

Perakende ticaret sektöründe de güven endeksinin arttığını görmekteyiz. Bir önceki aya kıyasla %1,7 artan endeks 93,5’ten 95 değerine çıkarken, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar endeksi %3 artışla 84,1’den 86,6’ya, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi %2,7 artışla 88,5’ten 90,9’a ulaştı. Öte yandan mevcut mal stok seviyesi %0,2 azalışla 107,7’den 107,5’e geriledi.

Sektörel Güven Alt Endeksler
Kaynak: TÜİK

İnşaat sektöründe alınan kayıtlı sipariş azalsa da, güven endeksi Ekim ayında iyileşme gösterdi. Eylül’de 83,3 olan inşaat sektörü güven endeksi bu ay %0,6 artışla 83,8 değerini kaydetti. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi %1,2 artış göstererek 96,6’dan 97,8’e çıktı. Alınan kayıtlı siparişlerin düzeyi %0,2 azalarak 69,9’dan 69,8’e indi.

Söz konusu dönemde girişimlerin %64,8’i faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör olduğunu, %35,2’sini herhangi bir faktör olmadığını bildirdi. Faaliyetleri kısıtlayan unsurların başında %42,5 ile finansman sorunları gelirken, onu %30,2 ile talep yetersizliği izledi.

Yurt içi piyasaların odağında yer alan bir diğer önemli veri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi oldu.
Reel Kesim Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

1732 katılımcının yanıtlarıyla hazırlanan çalışmaya göre Ekim ayında reel kesim güven endeksi (RKGE) aylık bazda 2,8 puan artışla 108,1 değerine yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise 4,0 puan artarak 109,7 olarak kaydedildi.

Gelecek on iki aylık dönem için yıllık üretici fiyat endeksi Eylül’e kıyasla 0,6 puan arttı ve %13,6 oldu. Anket katılımcılarının %44,7’si üretimlerini kısıtlayan bir faktör olmadığını bildirdi.

%20’lik kesim talep yetersizliğinin faaliyetlerini kısıtladığını söylerken, diğer faktörler arasında hammadde, ekipman ve işgücü yetersizliği ile mali imkansızlıklar yer aldı.

Sanayi alanında faaliyet gösteren işyerlerinin %12,4’ü bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduklarını, %11’i daha kötümser olduklarını bildirdi. %76,6’lık kesimin ise beklentisinde bir değişim olmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu