Yatırım yapmaya başla!

Sektörel Güvende Mart Ayında da Gerileme Oldu

Mart 2018, sektörel güven endeksi rakamlarına göre; perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,6, hizmet sektörü güveni 99,1 ve inşaat sektörü güveni 78,9 seviyesinde gerçekleşti.
Sektörel Güvende Mart Ayında da Gerileme Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Sektörel Güven Endeksi, Mart 2018 verilerine göre; Şubat ayında 100,7 olan endeks, Mart’ta %1,6 daha azalarak 99,1’e indi. Hizmet ve inşaat sektörü güven endekslerinde gerileme olurken, sadece perakende ticaret sektörü referans değerin üzerinde kaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, 100,7’den 99,1’e geriledi.

Bir önceki aya göre %1,6 oranında düşüş gösteren endeksteki bu azalışın nedeni, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini değerlendiren ve önümüzdeki üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artmasını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalması oldu.

Son üç ayda hizmetlere olan talebin arttığını düşünen girişim yöneticisi sayısında ise yükseliş kaydedildi. Söz konusu endeks içerisinde yer alan; iş durumu beklenti endeksi %2,1 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi bir önceki aya kıyasla %2,6 düşüş gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, Şubat ayına göre %1,9 azaldı.

Bir önceki aya göre düşüş gösteren endeks 102,6 değerine gerilemesine rağmen, referans değerinin üzerinde kaldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç ayda iş hacmi – satışların arttığını ve mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Perakende ticaret sektöründe Mart ayında, bir önceki aya göre iş hacmi – satışlar endeksi %6,2 ve mevcut mal stok seviyesi endeksi %1,1 düşüş kaydetti.

İnşaat sektörü güven endeksinde de gerileme oldu. Endeks bir önceki aya göre %5,9 düşüşle 78,9’a indi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Şubat ayında 83,8 değerindeydi. Bu ay %5,9 gerileyerek 78,9 değerine indi. Söz konusu azalışın nedeni; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini normalin üzerinde değerlendiren ve önümüzdeki üç aylık süreçte toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalması oldu. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi beklentisi endeksi %2,1, toplam çalışan sayısı beklenti endeksi %8,6 azaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum