Yatırım yapmaya başla!

Seçimlerden Sonra Japonya, Dış Politika ve Ticarette Büyük Kazanç Sağlayacak

Seçimlerin ardından Japonya'nın lideri Shinzo Abe'nin dış politika ve ticaret konularına odaklanarak büyük kazanç sağlayacağı düşünülüyor.
Seçimlerden Sonra Japonya, Dış Politika ve Ticarette Büyük Kazanç Sağlayacak

Japonya’da hafta sonu yapılacak seçimlerde Shinzo Abe ve iktidar koalisyonunun zafer elde etmesi bekleniyor. Ekonomide bir yavaşlama söz konusuyken siyasi bir değişim yapmamak gerektiği düşünülürken, Abe’nin seçim sonrasında dış politikadaki sorunlara odaklanıp ticaret görüşmeleri yapmak istediği söyleniyor.

Analistlere göre seçimlerden sonra ticaret gibi diğer ülkelerle olan ilişkilerde büyük bir kazanç aranmaya başlanacak.

Japonya Diğer Ülkelerle İlişkileri GüçlendirecekSeçim sonrasında Abe ve koalisyonunun başlıca önceliklerinin; ABD ile ticaret görüşmelerinin yanı sıra Güney Kore ile devam eden ticaret anlaşmazlıklarının çözüme kavuşturulması olduğu söyleniyor.

Teneo danışmanlık şirketinin kıdemli başkan yardımcısı olan Tobias Harris, “Abe büyük bir dış politika kazancı arıyor. Rusya ile olan bölgesel ihtilaflar, Kuzey Kore ile kaçırılma sorunu, ABD ile Japonya arasındaki ilişkilerin bozulmaması için ticaret görüşmelerinin bir yolunu bulmak gibi uzun zamandır devam eden sorunları çözmek istiyor,” dedi.

Bu tür büyük dış politika meselelerinin ele alınması, Abe’nin ileriye dönük odağının neredeyse tamamını oluşturduğu düşünülüyor.

Abe'nin İleriye Dönük PlanlarıHarris’e göre; ABD ile yapılan görüşmeler, Abe’nin ilk gündeminde olacak. Her iki ülkenin de Washington’ın bazı Japon otomobil parçaları üzerindeki tarifeleri düşürmesiyle Japonya’nın Amerikalı çiftçilere ülkenin pazarlarına yeni erişim sağlamasını kapsayacak bir ticaret anlaşması üzerinde çalıştıkları biliniyor.

2020 ABD seçimlerine işaret eden Harris, “ABD, tarıma odaklanan bir tür kısmi anlaşmaya varmaya çalışmakta ısrar edecek, Trump’a 2020’ye giden siyasi zafer kazandıracak,” ifadelerini kullandı.

Abe’nin Güney Kore’ye yüksek teknoloji malzemelerinin ihracatı konusunda kısıtlamalar getirmedeki duruşu, partisinde destekçiler arasında popüler oldu.

Güney Kore GerginliğiGüney Kore ise olan gerilimler, son haftalarda II. Dünya Savaşı sırasındaki Güney Koreli emeğinin tazminatının yanı sıra “comfort women” konusu ile hızla kötüleşti.

Japonya, Pazar günü üst meclis seçimlerine hazırlanıyor ve beklentileri, Abe’nin iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin ve koalisyon ortağı Komeito Partisi’nin çoğunluğu kazanması yönünde. Bununla birlikte Abe’nin meclisin üçte ikisini kazanması, barış yanlısı anayasasını revize etmesi için büyük bir öneme sahip.

Eurasia Group Direktörü Scott Seaman bu yöndeki görüşlerini dile getirirken; anayasanın, Japonya’nın ordusunu meşrulaştırmasına izin verecek ve 1945’ten bu yana silahlı kuvvetlerinin yurt dışında savaşmasını engelleyen bir yasağı sona erdireceğini söyledi. Ayrıca Seaman, tahminlerin çoğunda, Abe’nin partisinin bazı koltukları kaybedeceğini, ancak Abe’nin istifa etmesi için bu partinin içine veya dışına yapılan güçlü çağrıları ateşlemeye yetmeyeceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum