Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seçim Arifesi Ekonomik Yavaşlama İşaretleri Trump’ın Şansını Azaltıyor

Son işaretler ABD ekonomik büyümesinin yavaşladığını gösterirken Başkan Donald Trump’ın önünde seçim şansını azaltan rüzgarlar çoğalıyor.
Seçim Arifesi Ekonomik Yavaşlama İşaretleri Trump’ın Şansını Azaltıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump, Covid-19’la mücadele ederken yeniden seçilme şansını azaltabilecek soğuyan bir ekonomiyle başka bir olumsuz rüzgarla karşı karşıya.

ABD’deki son durumu ve ekonomik verileri ele alan CBS’nin haberine göre durum bu. Geçen ay ortalamanın altında kalan iş büyümesi bunun son işaretiyken yavaşlama başkanlık seçimlerinden sadece bir ay önce geldi.

Bu, Trump için ölümcül olmasa da yavaşlama, başkanın yeniden seçim çabasının ABD ekonomisinin yönetimine odaklandığı göz önüne alındığında açıkça bir engel olarak ortaya çıktı.

Sonuçta Trump’ın başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana kendisini ve yönetimini ekonomideki başarıyla övdüğü biliniyordu. Dolayısıyla ekonomik büyümenin azaldığına dair işaretler kendisinin aleyhine işliyor.

Bu işaretler arasında yer alan istihdam rakamlarına göre ABD’li işverenler geçen ay sadece 660 bin iş ekledi.
ABD İşsizlik
Kaynak: Trading Economics

Bu, Ağustos ayında istihdamdaki yaklaşık 1,5 milyon artıştan önemli ölçüde azaldı ve yaklaşık 150.000 iş olan beklentilerin altında kaldı. Tüketici harcamaları da Ağustos ayında sadece yüzde 1 artarak bu yazın başındaki neredeyse çift haneli artışlardan çok daha az geldi.

Kişisel gelir Ağustos’ta yaklaşık yüzde 3 düştü ki bu da artırılmış federal istihdam yardımlarının sona ermesinin Amerikalıların maliyesine zarar verdiğinin bir işareti oldu. Geçen hafta 837.000 kişi daha işsizlik sigortası başvurusunda bulundu ancak yine de durgunluktan önce işsiz yardım için başvuranların sayısı neredeyse üç katına çıktı.

Üretim de Eylül ayında yavaşladı ve Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün faaliyet endeksi Kasım 2018’den bu yana en düşük seviyesini gördü.
ABD GSYİH 2Ç20
Kaynak: BEA

Ayriyeten ABD GSYİH’si üçüncü okumada revize edilse de rakam çok az değişerek yüzde 31,4’lük rekorda kaldı. Üçüncü çeyrekte büyük olasılıkla artış gösterecek genel ekonomik büyümenin de dördüncü çeyrekte çok daha mütevazı bir şekilde %2,5’lik büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Bu, sadece birkaç hafta önce gelen yüzde 10’luk ortak tahminlerin çok altında. Oxford Economics’ten Kathy Bostjancic, Cuma günü müşterilerine yazdığı bir notta “iş büyümesi tıpkı mali yardımın sona ermesi gibi sona eriyor” dedi. CBS MoneyWatch’a verdiği demeçte ise yılın son üç ayında ekonomik büyümenin önemli ölçüde düşmesini beklediğini ve ileride aşağı yönlü risk gördüğünü söyledi.

Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın eski baş yardımcısı ola ekonomist Jared Bernstein, tüm göstergelerin yavaşladığını belirterek şöyle konuştu:

“Bir durgunluğa geri döndüğümüzü söylemiyorum. Daha çok iş gücünün alt ucunda sıkışmış insanların kazanç standartlarını yükseltmek için çok az şey yapacak olan büyümeye doğru kaymakta olduğumuzdan endişeliyim.”

BNY Mellon’da stratejist ve eski bir FED ekonomisti olan Vincent Reinhart da ekonomide büyümeye devam etmesi için yeterli iç ivme olduğunu ancak yılın geri kalanında büyümenin çok daha yavaş olacağını tahmin etti.

Ekonomik aktivitenin gelecek yılın sonuna veya 2022’nin başına kadar salgın öncesi seviyesine geri dönmesini beklemeyen Reinhart, daha fazla teşvikin büyümeyi artıracağını ancak bunun ülkenin artan borcuna ek maliyetlerle karşılaştırılması gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu