Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEC’in 2013’ten Bu Yana Kriptoya Yönelik Cezaları 2.4 Milyar Dolara Yaklaştı

ABD’li düzenleyici kurumun kripto sektörüne verdiği cezaların büyük bölümü 2021’de gerçekleşti. Detaylar haberde…
SEC’in 2013’ten Bu Yana Kriptoya Yönelik Cezaları 2.4 Milyar Dolara Yaklaştı
Yorum

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) son dönemde kripto para piyasasına yönelik denetlemeleri ve yaptırımları ile sıkça gündeme geliyor. Yapılan yeni bir araştırma ise geçmiş yıllardan bu yana uygulanan yaptırımların boyutunu ortaya koyuyor.

Cornerstone Resarch tarafından hazırlanan son rapor, SEC’in 2013 yılından bu yana kripto para piyasasının aktörlerine yaklaşık 2.35 milyar dolar ceza verdiğini gösteriyor. Kurum toplamda 97 dava açtı ve bunların 39’u idari davalardı.

Uygulanan 2,35 milyar doların 1,86 milyar doları, yanıtlayıcı firmalar oldu. Bireysel katılımcılardan ise 490 milyon dolar tahsil edildi. SEC’in daha önceleri incelemeler başlatmış olsa da tüm davalar 2017 yılından itibaren başladı.

Toplam 97 davanın 20’si ise 2021 yılı içerisinde açıldı. Bu süreçte başlayan davaların %70’i ise ön satış olarak bilinen madeni para tekliflerine yönelik gerçekleşti. 2021’de açılan 20 icra davasının %65’i dolandırıcılık iddiası, %80’i kayıt dışı menkul kıymet arzı ihlali iddiası ve %55’i her iki iddiayı da barındırıyordu.

Artan baskının geçtiğimiz yıl SEC Başkanlığına Gary Gensler’in atanması ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Cornerstone Research başkan yardımcısı Abe Chernin, bu zorlu önlemlerin yeni yılda da devam etmesini bekliyor.

Chernin SEC’in bu alana odaklanmaya devam etmesi halinde, 2022’de DeFi platformları başta olmak üzere belirli katılımcıların daha fazla incelenebileceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%