Yatırım yapmaya başla!

Savunma ve Havacılık Cirosu Bu Yıl %31 Arttı, 8 milyar 161 Milyon Doları Buldu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) 3. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma sırasında, "Dışarıya bağlı olduğunuz herhangi bir konuda tehdide parmak sallamaya maruz kalabilirsiniz." ifadelerini kullandı.
Savunma ve Havacılık Cirosu Bu Yıl %31 Arttı, 8 milyar 161 Milyon Doları Buldu

Yaptığı açıklamalarla gündem olan Demir, “Bugünlerdeki tartışmaları duyuyorsunuz, F-35 ve S-400 tartışmaları. Bugün F-35’in verilmemesiyle tehdit edilirken, biz 4 sene önce Patriot almaya karar verseydik, Amerika politikasıyla çelişen bir politikamız olsaydı rahip krizinde olduğu gibi, bu sefer de Patriotların verilmemesi tehdidiyle karşı karşıya kalacaktık.” şeklinde konuştu.

İsmail Demir, açıklamasının temelinde İstanbul’un savunma sanayisinin dışında bırakılamayacağına sıkça vurgu yaptı.

İsmail Demir İstanbul'un Savunma Sanayisinin Dışında Bırakılamayacağına Sıkça Vurgu Yaptı“Savunma ve havacılık sanayisinin merkezi Ankara olsun desek bile yurt sathına yayılmayan savunma ve havacılık sanayisinin bir anlamı olmayacaktır.” dedi. Bunun Türkiye’nin tüm kaynaklarının ve yeteneklerinin kullanılmadığı anlamına geldiğini, fakat Türkiye’nin böyle bir şeye mecbur olmadığının altını çizdi.

SAHA İstanbul’un savunma sanayinde gerçekleştirdiği yapının diğer sektörlerde örnek bir model oluşturduğu, açıklaması esnasında İsmail Demir tarafından belirtildi.

Önemli bir gelişme olarak, savunma ve havacılık ciromuzun bir önceki yıla oranla %31 artış ile 8 milyar 161 milyon doları bulduğu, ihracatın ise %20’lik artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

İhracatın %20'lik Artışla 2 Milyar 188 Milyon Dolara Ulaştığı BelirtildiTüm bunlarla birlikte 2018 yılında savunma sanayi alanında 1 milyar 448 milyon doların Ar-Ge için harcandığı ve bunun savunma sanayimizin gelişmesinde önemli bir katkısının olduğu, İsmail Demir tarafından ifade edildi. Ayrıca bundan birkaç ay önce söz konusu sektör olan savunma ve havacılık sanayisinin ihracat rekoru gündem olmuş, 2018 yılının 11 aylık döneminde 1 milyar 752 milyon 53 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmişti.

Bunun yanı sıra milli teknoloji konusunun da son derece önemli bir konu olup ciddiye alınması gerektiğine vurgu yapan Demir, “Bugünlerdeki tartışmaları duyuyorsunuz, F-35 ve S-400 tartışmaları. Bugün F-35’in verilmemesiyle tehdit edilirken, biz 4 sene önce Patriot almaya karar verseydik, Amerika politikasıyla çelişen bir politikamız olsaydı rahip krizinde olduğu gibi, bu sefer de Patriotların verilmemesi tehdidiyle karşı karşıya kalacaktık.” dedi.

Ardından, dışarıya bağlı olunan herhangi bir konu hakkında tehdide parmak sallamak zorunda kalınabileceğini söyleyerek konuyu özetlemeyi tercih etti. Son olarak Demir, başkanlıkta her ne kadar döviz bazlı sözleşme imzalama hakları bulunsa da firmalar ile Türk lirası sözleşme imzalama konusunda ısrarcı olduklarına dikkat çekti. Böylelikle zorunlu olarak döviz bazlı ürünleri yerlileştirmek adına adım atıldığını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum