Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco CEO’su: Halka Arz Yerel Ölçekte Çok Yakında Gerçekleşecek

Saudi Aramco CEO'su, halka arz işleminin yerel ölçekte çok yakında gerçekleşeceğini söyledi.
Saudi Aramco CEO’su: Halka Arz Yerel Ölçekte Çok Yakında Gerçekleşecek

Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser, bugün yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük petrol şirketinin Riyad Borsası’nda işlem görmeye hazır olduğunu ve çok yakında listelemenin gerçekleşeceğini söyledi.

Aramco Başkanı Nasser, Abu Dabi’deki Dünya Enerji Konferansı’nda gazetecilere verdiği demeçte, “Her zaman söylediğimiz gibi, Aramco’nun hissedarları listeleme kararı aldığı zaman listeye girmeye hazırdır. Ve Majesteleri Prens Abdülaziz’den dün duyduğunuz gibi çok yakında olacak. Biz hazırız,” dedi.

Nasser, devlet petrol devinin Suudi Arabistan’a ek olarak uluslararası listeleme amaçlarını ve ikincil halka arzı da doğruladı.

Nasser Halka Arz YorumuJaponya’nın Tokyo Borsası’nda listelenmeyi görmek isteyip istemediği sorulduğunda Nasser, “Pay sahiplerinin karar verdiği her yerde listelenmeye hazırız,” şeklinde bir cevap verdi.

Reuters, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, krallığın Aramco’nun yüzde 1’ini borsaya eklemeyi planladığını ve 2020’de bir diğer yüzde 1’lik kısmı listelemeyi planladığını bildirdi. Böylece şirketin yaklaşık yüzde 5’inin halka arz edileceğinin ilk adımlarının tamamlanmış olacağını söyledi.

Başlangıçta 2018’de yapılması planlanan halka arzı, ülkenin mali durumu ve kurumsal yapısının karmaşıklığından dolayı geciktirmişti.

Halka Arz ErtelemesiSaudi Aramco’nun halka arzının, tarihin en büyük listelemesi olması bekleniyor. Pazartesi yaptığı konuşmada yeni Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, uzun zamandır beklenen halka arzın Saudi Aramco için öneminden bahsetti.

Yeni bakan CNBC’ye katkıda bulunan Helima Croft’a delege izleyicilerinden bahsetti ve “Aklımda Aramco ile bakanlık arasındaki ayrımı düzenleyici olarak vurgulamanın bir zorunluluk olduğu konusunda hiçbir şüphem yok,” dedi.

Bakan, “Düzenleyici kişi olamaz, düzenleyici kurum olmalıdır. Bu düzenleyici rolün tanımlanması ve düzenleyici rolünün dış hatlarının anlaşılması gerekir,” ifadelerini kullandı.

Aramco halka arzı, bütçe açığını önemli ölçüde azaltmak isteyen bir hükümete nakit para kazandırmayı ve ekonomisini Prens Muhammed bin Salman’ın Vizyon 2030’unun bir parçası olarak petrolün ötesinde çeşitlendirmeyi hedefliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum