Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Eylül Ayında Geçen Yıla Göre Yüzde 2,7 Azaldı

TÜİK tarafından 2018 yılı Eylül ayı sanayi üretim endeksi verileri yüzde 2,7 oranında azalma kaydedildi. İşte verinin detayları;
Sanayi Üretimi Eylül Ayında Geçen Yıla Göre Yüzde 2,7 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sanayi üretim endeksi verisinin 2018 yılı Eylül ayı sonuçlarına göre sanayi üretimi; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 oranında azaldı. Ağustos ayında 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artış kaydeden veri, Eylül ayında güçlü azalmaya işaret etti.

2018 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakcılığı sektörü endeksi 2017’nin aynı ayına göre yüzde 5 oranında artış kaydetti.

Sanayi Üretimi Verisi Yıllık DeğişimDiğer bir sektör olan imalat sanayi ise geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 3,2 oranında azalma gösterdi. Azalma kaydeden diğer sektör ise elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı oldu. Sektörün yüzde 1,3 oranında gerilediği sonucu elde edildi.

Maden ve taşocakçılığı verisi, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1 oranında artış kaydetmişti. Eylül ayında ise azalma kaydettiği gözlendi. İmalat sanayi sektörü ise Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 oranında artış göstermişti. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı ise Ağustos ayında 2017 – Ağustos’una göre yüzde 2,9 artmıştı.

Sanayi üretimi Ağustos ayına göre de yüzde 2,7 oranında azalma kaydederken, tüm alt sektörlerde de düşüş gözlendi.

Sanayi Üretimi Verisi Aylık DeğişimSanayinin alt sektörleri incelendiği zaman; 2018 yılının Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi Ağustos ayına göre yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,5 oranında azalma kaydetti.

Sanayi üretimi endeksi verisi, 2017 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 oranında artış kaydetti.

Sanayi Üretimi 2017 Çeyreğine Göre Arttı2018 yılının üçüncü çeyreğinde takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi verisi, 2017 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 1,5 oranında artış kaydetmeyi başardı. 2018 yılının ikinci çeyreğine göreyse mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi endeksi verisi yüzde 0,2 oranında azalma gösterdi.

Dayanıklı tüketim malları, Ağustos ayında göre yüzde 7 artarken, geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 4,4 oranında azaldı. Dayanıksız tüketim malları endeksi ise Ağustos ayına göre yüzde 1,3 azalırken, 2017’nin Eylül ayına göre yüzde 1,2 oranında artış kaydetti. Enerji sektörü endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,7 oranında azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 düştü.

Yüksek teknoloji sektörü endeksi, bir önceki aya göre yüzde 19 oranında azalma kaydederken, 2017 Eylül’üne göre yüzde 8,7 arttı.

Yüksek Teknoloji Sektörü Geçen Aya Göre AzaldıDüşük teknoloji sektörü endeksi, Ağustos ayına göre yüzde 0,8 oranında azalırken, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 1,3 oranında geriledi. Orta düşük teknoloji sektörü endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 azaldı. Orta yüksek teknoloji sektörü endeksi ise Ağustos’a göre yüzde 1, 2017 yılının Eylül ayına göre yüzde 4 azalma gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum