Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimindeki Artışta Virüs Nedeniyle Hızla Artan Siparişlerin Etkisi Oldu

Sektör temsilcileri sanayi üretimi endeksindeki artışı değerlendirirken, bunda virüs salgını nedeniyle Çin’den açılan boşluğun Türkiye piyasasıyla doldurulmak istenmesinin etkisi olduğu söylendi.
Sanayi Üretimindeki Artışta Virüs Nedeniyle Hızla Artan Siparişlerin Etkisi Oldu

TÜİK’in açıkladığı verilere göre sanayi üretim endeksi 2019 yılının Aralık ayında, yıllık bazda %8,6 oranında artış gösterdi. Bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında ise %1,9 yükseldi. Sektör temsilcileri olumlu gelen rakamları değerlendirirken, bu tabloda Çin’de meydana gelen virüs salgını nedeniyle siparişlerin artmasının etkili olduğu belirtildi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, endeksteki artışın aynı şekilde kapasite kullanım oranlarında da görüldüğünü söyledi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat KeçeciMüjdat Keçeci, Çin ve Çin’den ikmalini yapan Avrupa piyasasının koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye pazarına yöneldiğini ve sipariş taleplerinde hızlı bir artış olduğunu söyledi. Hem aylık hem de yıllık olarak sanayi üretiminin arttığını belirten Keçeci, bunun daha çok ihracata kaynaklı olduğunun altını çizdi.

İç piyasada çok fazla hareketlilik olmasa da faizlerin düşmesinin ve Avrupa’ya satışların geçen yıla nazaran daha iyi olmasının olumlu etkilerinin olduğunu aktardı. Çin’de üretimin büyük ölçüde aksadığını ve kendi ihtiyaçlarını gidermek için Türk tekstil firmalarından yardım ister hale geldiklerini söyledi.

Bu gelişmeler doğrultusunda siparişlerin hiç beklemedikleri kadar fazla olduğunu belirten Keçeci, Çin’den açılan boşluğu doldurmak isteyen Avrupa piyasasının da Türkiye’ye yöneldiğini açıkladı. Bu tablo doğrultusunda önümüzdeki aylarda kapasite kullanım oranı, ihracat ve istihdamda artış beklediklerini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi üretimindeki artışı kalıcı hale getirmeye odaklandıklarını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VarankÜretim artışında son 21 ayın en yüksek seviyesinin yakalandığını belirten Varank, yıllık bazda tüm alt bileşenlerin pozitif bir gelişme sergilediğini söyledi. Bu performansı kalıcı hale getirmeye ve büyümeye odaklandıklarını söyleyen Varank, istihdamın arttığı, reel sektörün güçlendiği bir yıl olması için çalıştıklarını dile getirdi. Yüksek teknoloji, sermaye malı ve ara malı tarafındaki güçlü eğilimin de doğru yolda olduklarının ispatı olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum