Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Salgın Artışının Düştüğünü Duyuran ABD Kötü Gelen Verilerle Boğuşuyor

Koronavirüs salgınından en büyük darbeyi yiyen ABD'den umut verici bir haber geldi. Başkan Trump testi pozitif çıkan hasta sayısında düşüş olduğunu söyledi. Ekonomik veriler ise iyiye işaret etmiyor.
Salgın Artışının Düştüğünü Duyuran ABD Kötü Gelen Verilerle Boğuşuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınıyla mücadelesini sürdüren Amerika, açıklanan son verilere göre 926 bine dayanan vakaya ve 52.217’ye ölüme ulaştı. Bu veriler onu tehlikeyi en çok hisseden ülkelerin en başına getirdi. Çünkü listenin ikinci sırasında bulunan İspanya dahi 220 bin civarında vaka kaydetti.

Aşağıda, ABD’nin eyaletlerine göre vaka ve ölüm oranlarının dağılımını göreceksiniz. Buna göre New York en fazla vakaya sahip ülke olarak birinci sırada yer alıyor. Ülkenin hemen her eyaletine yayılan hastalık için tedavi ve aşı çalışmaları sürse de aynı anda birçok vatandaş hayatını kaybediyor.

ABD Ülkelere Göre Dağılım
Kaynak: Worldometer

Dünyanın en güçlü ekonomisi ABD’yi bu kadar derinden sarsan salgın, kolay tolere edilemeyecek yaralar açtı. Trump hükümeti bu süreçte ekonomiye sağladığı birden fazla teşvikle ve Amerikan Merkez Bankası’na (FED) yaptığı bilanço artırımıyla destek oldu. Büyük endişelerin hakim olduğu bir ortamda ABD büyümesindeki daralmanın yavaşlamış olabileceği gündeme geldi.

Ülkesinde ikinci dalga koronavirüs endişelerini ortadan kaldırmaya uğraşan Trump, yapılan Covid-19 testlerinde pozitif çıkan hasta sayısında düşüş olduğunu duyurdu.

Pozitif Hasta Sayısında Düşüş VarTrump, salgında durum değerlendirmesi yapmak için günlük olarak Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuşuyor. Son konuşmasında umut verici bir gelişmeyi aktaran ABD Başkanı, son 1 hafta içinde pozitif vaka oranının %28’e indiğini müjdeledi.

Trump, bir süre önce gündeme gelen ekonomiyi normalleştirme çalışmalarının şu sıralar uygulamaya geçtiğini söyledi. Hastalığın ilerleme hızının yavaşladığı eyaletlerde ekonomik faaliyetleri yeniden başlatmaya hazırlandıklarını duyurdu;

Trump Korona Son DurumTrump’ın bu ifadelerinin ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de onunla benzer ifadeler kaydetti. Vatandaşlara endişeli olmamalarını söyleyen Pence, vaka sayısında nispeten düşüş olduğunu doğruladı. Öte yandan salgınla mücadele için 484 milyar dolarlık ek bütçe Kongre’nin ardından Trump tarafından da onaylandı.

ABD hükümeti hastalıkla mücadele için oldukça çaba gösterse de durumun kritikliği ekonomik verilere yansımayı sürdürüyor. Michigan Üniversitesi tüketici güveni verilerine göre ülkede tüketici güveni koronavirüsten dolayı %19,4 azalarak Nisan’da 71.8’e düştü. Böylelikle üç aydır art arda düşen endeks, salgının ekonomiye yansımasının yalnızca bir göstergesi oldu.

ABD Tüketici Güven Nisan Grafik
Kaynak: Trading Economics

Veriden beklenti 68 idi. Mart ayında ise 89.1 olarak kaydedilmişti. Yıllık bazda incelendiğinde ise tüketici güveni 2019 yılının Nisan ayına kıyasla %26,1 azaldı. Tüketici beklentileri endeksi de salgından nasibini aldı ve aylık bazda %12 azalarak 70,1’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu