Yatırım yapmaya başla!

Sabancı Holding ve DOHOL Gelişmeleri ile Küresel Pazarlarda 10 Yıllık Kıymet Verimleri

Yurtiçi şirket gelişmelerinde öne çıkan SAHOL, DOHOL ve TKFEN açıklamaları ile hisse değişimleri. ABD ve AB Hazine kıymetlerindeki verime bakış şöyle;
Sabancı Holding ve DOHOL Gelişmeleri ile Küresel Pazarlarda 10 Yıllık Kıymet Verimleri

Sabancı Holding 4Ç18 finansal raporlarında 429 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan mali tabloda veri piyasa beklentisi olan 700 milyon TL’nin altında yer alırken, karda 2017 yılına kıyasla %62’lik bir daralma görüldü. Şirketin açıklamasında konsolide geliri 15.7 milyar TL’ye ulaşırken, konsolide FAVÖK 1.4 milyar TL’ye gerileyerek %41’lik bir düşüş gösterdi. 

SAHOL bugünkü işlemlerinde %2.56 değer kazanırken, 9,23 TL/p’den işlem görüyor. Hisse senedinin 52 haftalık değişimi negatif tarafta %10.10 ve aylık farkı ise %5.01’lik bir artışta. 60 seviyesinde grafiklenen RSI 14 indikatörü alım sinyali verirken 50 günlük hareketli ortalama 8,54 seviyesinde yer alıyor. Aşağı yönlü hareket olması halinde 8,94 noktasındaki 20 günlük hareketli ortalama olası bir destek olarak karşımıza çıkabilir.

Geri Alım Programı ile Doğan Holding ve Hedef Açıklayan Tekfen Holding

Doğan Holding’den geri alım teklifi 130 milyon TL’ye tekabül ediyor. Genel Kurul’una hisse alım teklifinde bulunacak. Geri alıp programı kapsamında sermayesinin %5’ine kadar hisse alım büyüklüğü gündeme gelirken, bir önceki alım büyüklüğü 3.2 milyon adet hisse senedi olmuştu. (Program ise 5.2 milyon hisse olarak açıklanmıştı.)

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkan’ı tarafından yapılan açıklamaya göre şirket gelecek 10 yıllık projeksiyonunda portföyüne yeni iş ve sektörler ekleyecek. Mevcut faaliyet alanını 3’ten 6’ya çıkarmayı da planlayan Tekfen Holding gelirini ise 50 milyar TL’ye artırmayı hedefliyor. Gelişmenin şirket finansalları açısından reaksiyonu pozitif olabileceği gibi uzun vadede gerçekleşmeleri ile teyit edilecek hedefler değerlenmelerin vadesini artırabilir.

TKFEN %1.78 değer kazanırken 25,18 TL’den fiyatlanıyor. Hisse senedi üzerinde çalıştırılan günlük bazlı hareketli ortalamaların geneli al sinyali verirken, STOCH (9,6) indikatörü 40 seviyesinde satım bölgesinde hareketler gösteriyor. Ek olarak ATR (14)’ten de düşük hareketli mesajı okunabilir.

ABD ve Avrupa Hazine Kıymetlerindeki Verimlere Bakış

10 yıllık hazine kıymetlerinde dünya geneli tahvil fiyatları değişimlerine devam ediyor. ABD tarafında 10 yıllıkların verimi %0.90 artış gösterirken %2.679 seviyesine ulaştı. 2,730 seviyesinde 50 günlük hareketli ortalaması beliren vadelide yatırımcı yönelimi görece riskli varlıklara kaymışa benziyor. 

Avrupa tarafında Almanya 10 yıllık tahvil verimleri %15.31 artarak, %0.113 seviyesine güncellenirken, 2 yıllıklardaki verim ise %0.89 arttı. Fransa tarafında aynı vadeli tahviller %2.95 değerlenirken %0.533 seviyesine ulaştı. 

Gündemindeki belirsizliklerin, ticari anlaşmasızlık ile sonuçlanan bir Brexit’e doğru gittiğine dair olumsuzluğu artan beklentiler başlığında İngiltere varlıkları baskıda idi. İngiliz Hazine kıymetlerinde 10 yıllıkların verimi %1.177 seviyesinde gözleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum