Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’ya Ambargo Alman Enerji Güvenliğini Tehlikeye Atar

Savaşın başından bu yana Rusya’ya enerji ambargosuna karşı olan Almanya’dan bu düşünceyi destekleyen bir yorum daha geldi.
Rusya’ya Ambargo Alman Enerji Güvenliğini Tehlikeye Atar
Son Güncelleme: 
Yorum

Batılı ülkeler Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar kapsamında, bu ülkeden enerji alımını gözden geçirmeye başladı. ABD net bir şekilde petrol ve gaz alımını durdurdu. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden bazıları yıl sonuna kadar ithalatı durdururken, bazıları kısmen askıya aldı.

Almanya ise bu konuda en başından bu yana beklemede kalmayı tercih etti. Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek konusunda yoğun çalışma yürüttüklerini ancak Rusya’ya enerji ambargosuna henüz hazır olmadıklarını belirtti.

Federal Meclis oturumunda konuşan Habeck, Almanya’nın enerji politikasına istikrar kazandırmaya çalıştıklarını dile getirdi. Konuşmasında “Bir daha asla şimdi olduğumuz kadar tek bir enerji tedarikçisine bu kadar bağımlı olmayacağız, enerji kaynaklarını çeşitlendireceğiz.” ifadesini kullandı.

Bu nedenle şu an için Rusya’ya enerji ambargosu uygulamanın Almanya’da enerji güvenliğini tehlikeye atacağını söyledi.

Kremlin Enerji Ambargosunun AB’yi Vuracağı Konusunda Uyarmıştı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, daha savaşın ilk günlerinde, gaz tedarikçilerinin artırılması konusunda çalıştıklarını fakat bunun hemen olamayacağını söylemişti. Bu nedenle Rusya’dan gaz almaya devam edeceklerini belirtmişti.

AB, 10 maddelik tedbir paketiyle Rus gazına bağımlılığı azaltmanın yollarını ararken, Almanya Katar ile LNG alımı için görüşmelere başladı.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, enerji ambargosunun dünya piyasasına çok ciddi etkisi olacağını söyledi. Özellikle petrol kararının Avrupa’yı ABD’den daha çok etkileyeceğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu