Yatırım yapmaya başla!

Rusya’nın Vize Kararı Türk İş İnsanlarına 42 Milyon Dolarlık Tasarruf Sağlayacak

Rusya’nın iş için seyahat eden Türk iş insanlarına vize serbestliği tanıyan kararının ticaretimizi geliştirmesi ve yaklaşık 42 milyon dolar olan vize maliyetinin ödenmek zorunda kalınmayacağı bildirildi.
Rusya’nın Vize Kararı Türk İş İnsanlarına 42 Milyon Dolarlık Tasarruf Sağlayacak

Rusya, 2015 yılı sonunda bir savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin ardından Türk vatandaşları için vize serbestisi uygulamasını iptal etmişti. Ancak dün yapılan açıklama ile Rusya’ya iş seyahati için giden Türk vatandaşlarına ve tır şoförlerine yönelik vize uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

Buna göre; uluslararası taşımacılık alanında çalışan Türk şoförler ve kısa süreli iş seyahati için Rusya’ya giden hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz olarak bu ülkeye giriş yapabilecekler. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Rusya’nın bu kararının memnuniyet verici olduğunu söylerken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ticareti olumlu etkileyeceğini dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, uygulamanın en yakın zamanda başlatılmasına ilişkin görüşmelerin Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ile sürdüğünü belirtti.

Aksoy yaptığı açıklamada; “1 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Federasyonu Konsolosluk İstişarelerinde mutabık kalındığı üzere, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımız ile uluslararası taşımacılık yapan sürücülere uygulanan vizelerin kaldırılmasına ilişkin Başkanlık Kararının, Devlet Başkanı Putin tarafından bugün (6 Şubat) imzalanmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesini kullandı. İki ülke arasında vize muafiyeti anlaşması 2010 yılında imzalanmış, ancak 2015 yılında düşen Rus uçağı olayından sonra iptal edilmişti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Rusya’nın vize kararının ticaretimizi olumlu etkileyeceğini belirtti.

Gülle, söz konusu kararın iki ülke ticaretine yeni bir boyut kazandıracağını, Türkiye’nin en önemli pazarlarından birisi olan Rusya’da Türk ihracatçıları için yeni fırsatları ve bağlantıları elde etmek adına çok güzel bir imkan olduğunu aktardı. Bu sayede Rusya ile ticaretimizin gelişeceğini dile getiren Gülle, ticaretin doğası itibarıyla iş insanlarının serbestçe dolaşabilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Rusya’nın Türk iş insanlarına yönelik vize serbestliği kararı aynı zamanda 42 milyon dolarlık tasarruf anlamına geliyor.

Putin’in imzaladığı kararnameye göre, uluslararası taşımacılık alanında çalışan Türk şoförler, Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilcilerine gidenler de dahil olmak üzere iş seyahati için Rusya’ya giden hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz olarak giriş yapabilecek.

Rakamlar geçen yıl 95 bin 166 kişinin Rusya’ya gittiğini ve bunun %80’inin saydığımız amaçlar için seyahat ettiğini gösteriyor. Daha önceden vize alma işlemlerine 550 TL gibi bir para harcanıyordu. Alınan karar sayesinde iş insanları büyük bir maliyeti ödemek zorunda kalmayacak. Totale vurulduğunda ise yaklaşık 42 milyon dolarlık vize maliyetinden kurtulmuş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum