Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya: Ukrayna’nın CCDCOE’ye Girmesi Şantaj Niteliğinde

Rusya'nın Estonya Büyükelçisi Lipayev, Ukrayna’nın NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi'ne katılma ihtimalini değerlendirdi.
Rusya: Ukrayna’nın CCDCOE’ye Girmesi Şantaj Niteliğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya – Ukrayna savaşı üzücü haberlerle devam ediyor. Müzakerelerin olumlu geçmesine rağmen Rus güçleri saldırıların şiddetini azaltmadı. Tüm dünya çatışma bölgesinden gelen haberlere odaklanırken, bir yandan da diplomatik gelişmeleri izliyoruz.

Rusya’nın Estonya Büyükelçisi Vladimir Lipayev, Rus haber ajansına verdiği demeçte, Ukrayna’nın NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nin (CCDCOE) faaliyetlerine katılımının Rusya’ya şantaj girişimi olduğunu söyledi.

NATO’nun Tallinn’deki Kooperatif Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nin 2008 yılından bu yana, 30’dan fazla ülke ile faaliyet gösterdiğini belirtti. Batı’nın Ukrayna’yı yavaş yavaş bir Rus karşıtı askeri planlama sistemine dahil etmeye çalıştığını söyleyen isim, NATO’nun altyapısı ile desteklendiğini aktardı.

Bu konudaki şüphelerinin doğru çıktığını, Ukrayna’yı Rusya’nın siyasi, ekonomik, ideolojik ve askeri şantajlarının kalesi haline getirme amacını taşıyan başka adımların da geleceğini belirtti. Ukrayna’da yapılan özel askeri operasyonun hedefinin tam olarak bunu sağlamak olduğunu dile getirdi.

Ukrayna, son bir yılda artan Rus siber saldırıları sonrası NATO ile anlaşarak Ağustos 2021’de CCDCOE’ye resmi bir talepte bulunmuştu. Ukrayna’nın 1 Ocak 2022’de merkeze üye olması bekleniyordu. Fakat Macaristan, Ukrayna’nın üyeliğini kabul etmedi. Savaş nedeniyle bu konu yeniden gündeme geldi.

Bu arada  Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Zhang Hanhui ile bir araya geldi. ABD’nin alenen tehdit etmesine rağmen Rusya ile Çin arasında iş birliğinin artırılması için görüşmeler başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu