Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Öncü Kompozit-Hizmet PMI Eylül’de Büyümeye Döndü

IHS Markit Rusya PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Eylül 2021 raporu açıklandı.
Rusya Öncü Kompozit-Hizmet PMI Eylül’de Büyümeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Öncü verilere göre Rusya’da Kompozit PMI Eylül’de büyümeye döndü. Eylül PMI verileri, Rusya hizmet sektörü ticari faaliyetinde kısmi de olsa yenilenen bir genişlemeye işaret etti.

Rusya’da Hizmet PMI, Ağustos’taki 49,30 puandan Eylül ayında 50,50 puana yükseldi.

IHS Markit Rusya Kompozit PMI Çıktı Endeksi de özel sektör çıktısında yenilenen bir yükselişin sinyalini vererek Ağustos’taki 48,2’den Eylül’de 50,5’e yükseldi.
Rusya Hizmet PMI Eylül 2021
KAYNAK: Markit Economics

IHS Markit Rusya Bileşik PMI, bir ay önceki 51,7’den Ağustos 2021’de 48,2’ye gerilemişti. PMI anketine göre Eylül’de iş güveni güçlendi ve Mayıs 2019’dan bu yana en yükseği oldu.

En son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Siân Jones; Rus hizmet sağlayıcılarının, üretimin büyümeye dönmesi ve Eylül ayında yeni işlerin toplanmasıyla üçüncü çeyreğe daha cesaret verici bir son verdiğini söyledi.

Ayrıca sadece marjinal oranlarda yükselmesine rağmen zincirleme etki, daha güçlü bir hissiyata ve sektör genelinde yenilenmiş bir işe alım turuna yol açtı.

Ancak enflasyonist baskılar hizmet sektörü firmalarını rahatsız etmeye devam etti. Akaryakıt ve tedarikçi fiyatlarının daha hızlı artmasıyla maliyet yükleri bir kez daha yükseldi.

İzlenen her iki sektörde de üretimde yenilenen genişlemelere rağmen, faaliyet ve müşteri talebindeki düşük büyümenin özel sektör genelinde ortak bir özellik olduğunu söyledi. GSYİH’nin 2021’de yıllık yüzde 4,3 artmasını beklediklerini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu