Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Ekonomisi Stratejik Harcamaların Yardımıyla Ekim Ayında Yüzde 2.2 Büyüdü

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Rus ekonomisinin Ekim ayında yıllık bazda yüzde 2.2 oranında büyüdüğünü söyledi.
Rusya Ekonomisi Stratejik Harcamaların Yardımıyla Ekim Ayında Yüzde 2.2 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ekonominin Ekim ayında yıllık bazda yüzde 2.2 oranında büyüdüğünü söyledi. Ön verilere işaret eden Anton Siluanov, çok sayıda ulusal stratejik proje harcamasının bu rakamı artırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sağlık, eğitim, altyapı gibi çeşitli alanlarda 13 ulusal proje ortaya koymuş ve hükümetten 2025 yılına kadar ekonomik büyümeyi dünya ortalamasının üzerine çıkarmalarını istemişti.

Bir forumda konuşan Rusya Maliye Bakanı Siluanov, ulusal projeler başlattıklarını ve halihazırda bunun etkisini gördüklerini, ekonomik büyümenin yükselmeye başladığını aktardı.

Rusya Maliye Bakanı Siluanov Büyüme Açıklaması Putin’in planı 26 trilyon Rus rublesi harcanmasını öngörürken yetkililer devlet ve özel yatırımcılar tarafından finanse edilecek projelerin, büyümeyi artırmaya yardımcı olup olamayacağı konusunda bölünüyor. Nitekim Rus ekonomisinin büyümesi, bu yıl mütevazı bir yüzde 1 olarak tahmin ediliyor. Muhasebe Odası Başkanı olarak görev yapan Alexei Kudrin de bugünkü bir forumda, ulusla projeler planının ekonomiyi desteklemeyebileceğini söyledi.

Rusya’nın gayri safi yurtiçi hasılası 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1.7 oranında artarken ikinci çeyreğe kıyasla da yüzde 0.9 yükselmişti.

Rusya Ekonomisi Stratejik Harcama Destekleniyor Öte yandan Rusya Ekonomi Bakanlığı henüz Ekim GSYİH büyümesi için kendi tahminini sunmadı.

Bugün ayrı olarak konuşan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus politikacılara yavaşlayan ekonomik büyüme konusunda endişeli olduğunu anlatarak bunun için yapısal reform eksikliğini suçladı. “Yapısal engellerin üstesinden gelmek ekonomimiz için en önemli görev” diyen Nabiullina, para politikasının enflasyonu düşürmek için ılımlı bir şekilde sıkı tutulduğu bir dönemden sonra para politikasını daha da kolaylaştırmak için alan olduğunu savundu.

Bu arada RDIF CEO’su da petrol fiyatların Rus ekonomisinin alacağı yön üzerindeki etkisini vurguladı. VTB Bank Başkanı Andrey Kostin ise Rusya ekonomisini tanımlamak için anahtar kelimenin istikrar olduğunu dile getirdi. Fakat Rusya’nın açık bir ekonomiye sahip olduğunu ekleyerek dünya çapındaki gelişmelerden kaynaklanan riskler olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu