Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Dijital Ruble Konseptinin 2022 Yılında Hazır Etmeyi Planlıyor

Milletvekilleri yasal düzenlemeler üzerinde çalışmaya başlıyor.
Rusya, Dijital Ruble Konseptinin 2022 Yılında Hazır Etmeyi Planlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, ülkenin dijital ruble platformunun bir prototipinin 2022’nin başına kadar hazır olacağını söyledi. Nabiullina, dijital rublenin önümüzdeki yıl piyasaya çıkıp çıkmama konusunda nihai bir karar vermeden önce deneme amaçlı kullanıma sunacağını belirtti.

Rus milletvekillerinin, dijital para birimine uyum sağlamak için dijital ruble planını uygulamak için gereken yasal düzenlemeler üzerinde çalışmaya başlayacağı bildiriliyor. Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, bu yasal değişikliklerin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesi uygulanır uygulanmaz başlayacağını belirtti.

Dijital rublenin yürürlüğe girmesi için en az sekiz federal kanun ve Medeni Kanun, Vergi Kanunu, Bütçe Kanunu, Ceza Kanunu ve İdari Kanun dahil beş kanunun değiştirilmesi gerekiyor.

Raporda, yeni kuralların Rusya Merkez Bankası’nın (CBR) yeni para birimi için dolaşım oluşturma yetkisi, bir ödeme aracı olarak kabulü ve benzeri gibi çeşitli temaları ele alacağı kaydedildi.

Katılımcı bankalar arasında devlet destekli Sberbank ve VTB gibi Rusya’nın önde gelen bankalarının yanı sıra Tinkoff Bank gibi güçlü özel bankalar da yer alıyor.

Rusya Merkez Bankası, CBDC stratejisini 2020’nin sonlarında kamuoyu ile paylaşmıştı. Ocak ayında Rus Bankalar Birliği, merkez bankasının önerdiği modellerden herhangi birinin çeşitli siber güvenlik ve dolandırıcılık riskleri içerebileceğini belirterek projeyi eleştirmişti.

CBDC’lere yönelik araştırmalar dünyanın pek çok yerinde sürüyor. Çin ve Avrupa Birliği’nin kendi dijital paralarını çıkarması için çalışmalar yaptığı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%