Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya AB’nin Üst Düzey İsimlerinin Ülkeye Girişini Yasakladı

Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımları sert bir dille eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, karşı hamle olarak aldıkları kararı açıkladı.
Rusya AB’nin Üst Düzey İsimlerinin Ülkeye Girişini Yasakladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarında başlattığı askeri operasyon nedeniyle, Batılı ülkeler binlerce kalemi kapsayan yaptırım uyguladı. Moskova hükümeti yaptırımlara boyun eğmeyeceğini birçok kez dile getirirken, bugün misilleme niteliğinde bir karar geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırım politikasının tüm sınırları aştığı, Brüksel’in kitlesel ve keyfi olarak Rus vatandaşlarını ve yerli şirketleri tek taraflı kısıtlamalara tabi tuttuğu ifade edildi.

AB’nin tüm uluslararası hukuk normlarını göz ardı ettiği ve kişisel verileri kamuya açık alanda yayınladığı belirtildi. Yaptırım listesini genişletmek için de saçma sapan ölçütler icat ettikleri söylendi.

Avrupalı yetkililerin, Rusya’yı Avrupa’nın güvenlik krizi suçlusu olarak gösterirken, Ukrayna’da Rus düşmanı ve neo-Nazi duyarlılığın güçlenmesine ve NATO’ya entegrasyonunun kontrol altına alınması çabalarına göz yumduklarını reddettikleri belirtildi.

AB’nin Rusya’ya karşı kısıtlayıcı tedbirler getirmek gibi bir çıkmaz yolu izledikleri, Avrupa’da ve dünyada gerilimi daha da tırmandıran bu uluslararası hukuk açısından anlamsız ve gayri meşru çabalara diğer egemen ülkeleri de dahil etmeye çalıştıkları ifade edildi.

Batılı ülkelerin Rusya’yı zorlamak amacında olduğu, ancak yaptırım uygularken aynı zamanda kendi vatandaşlarının refahını, güvenliğini, küresel finansal ve ekonomik sistemin istikrarını da tehlikeye attığı belirtildi.

Tüm bu yaptırımlara ve yaklaşımlara yanıt olarak Avrupa Birliği’nin üst düzey liderleri de dahil olmak üzere yetkililerin Rusya’ya girişinin yasaklandığı duyuruldu.

Açıklamada, “Rusya’nın ‘kara listesi’ne yanıt olarak, bazı AB üye devletlerinin hükümet ve parlamentolarının temsilcilerinin yanı sıra yasa dışı Rus karşıtı yaptırımları teşvik etmekten kişisel olarak sorumlu olan ve Rus düşmanı duyguları kışkırtan kamuya açık kişiler ve medya çalışanları da dahil olmak üzere üst düzey yetkililer de yer alıyor.” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu