Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Yetkili: Halk Akaryakıtta Fiyat Artışı Görmeyecek

Rusya Enerji Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, akaryakıt fiyatlarını artırmanın ekonomiye zarar vereceği ve alınacak tedbirler aktarıldı.
Rus Yetkili: Halk Akaryakıtta Fiyat Artışı Görmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında üç haftadan fazla süredir devam eden savaş en çok enerji piyasasını etkiledi. Dünya bir anda Rusya ile gaz bağımlılığını azaltmanın yollarını aramaya başlarken, petrol fiyatları da savaş etkisiyle sert sıçradı. Son müzakerelerde anlaşma olasılığı mesajlarının gelmesiyle hafif gerilese de bugün yeniden yükselişe geçti.

Rusya Federasyonu Enerji Bakanlığı Petrol Arıtma ve Gaz Kompleksi Dairesi Başkanı Anton Rubtsov, enerji fiyatlarına ilişkin açıklamada bulundu. Rubtsov, 2022 yılında halkın akaryakıt istasyonlarında fiyat artışı görmeyeceğini söyledi.

Açıklamasında “Direkt fiyat değişikliklerine geçmeye çalışırsak, petrol rafinasyonunda zaten kötü olan bir ekonomiyi bozma riskini alırız. Belki bir süre zararına çalışmak zorunda kalacağız, ancak ülkeye gerekli olanı sağlamak için tasarruf etmemiz gerekiyor. En önemli şey kıtlık yaşamamak ve bunun için rafinerinin hammadde fiyatlarına göre minimum marjla çalışması gerekiyor. Şu anda Rusya’daki hammadde fiyatları rafinasyonu karlı hale getirecek parametrelere getirilecek.” ifadesine yer verdi.

Ham Petrol Yeniden 100 Dolar Üstünde

Ham Petrol Yeniden 100 Dolar Üstünde
Kaynak: Paratic Piyasalar

Petrol piyasasındaki son duruma kısaca göz atacak olursak, bugün sert bir yükseliş izliyoruz. ABD türü ham petrol savaşın yarattığı jeopolitik gerilimle 7 Mart’ta 130 doları aşmıştı. Son günlerde iki ülke arasında nispeten olumlu görüşmelerin olması ile 93 dolara kadar geriledi.

Bugün ise gerek Rusya’nın yoğun saldırıları gerekse küreselde izlenen merkez bankaları faiz kararları ile yeniden yükseldi. Gün içinde yüzde 8’den fazla artan ham petrol 103 doları aştı. Brent petrol ise yüzde 9’a yakın artışla 106 doları geçti.

Küresel piyasalar dün ABD Merkez Bankası’nın faiz kararını takip etti. Banka 25 baz puanlık artış yaptı. Benzer karar bugün İngiltere Merkez Bankası’ndan da geldi. Politika faizi 25 baz puanlık artışla yüzde 0,75 oldu.

Yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kararı yatırımcıların odağındaydı. Merkez Bankası yüzde 14 olan politika faizini değiştirmedi. Her üç banka da piyasa beklentilerine paralel yönde karar aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu