Yatırım yapmaya başla!

Rus Rublesi Krizden Çıktı mı? Rusya’da Enflasyon Ne Olacak?

Rus Rublesi Krizden Çıktı mı? Rusya’da Enflasyon Ne Olacak?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hükümeti, 1998 yılından bu yana görülen en kötü ekonomik krizle baş etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz hafta sert bir düşüşle çöken Rus rublesi ve borsası, bu hafta kendini toplardı diyebiliriz. Putin ve merkez bankası tarafından yapılan müdahaleler sonrasında toplanan ekonomide, şimdi gözler enflasyona çevrildi.

Dün Rusya Maliye Bakanı tarafından ruble krizinin sonlandığı ve enflasyonun % 10’un üstüne çıkacağı uyarısı yapıldı. Petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin ardından ruble geçtiğimiz hafta tüm zamanların en düşük seviyelerini gördü. Ukrayna ile Rusya arasındaki kriz nedeniyle, ABD’nin yeni yaptırımlar uygulayacağı ve Ukrayna’ya askeri destek vereceği haberi ile bu çöküş gelmişti.

Ruble, dolar karşısında 80 seviyelerine kadar geriledikten sonra, Rus yetkililerin aldığı önlemler sayesinde yükseliş sağlandı. Önlemler arasında en çok dikkat çeken ise faiz oranlarının % 10,5 seviyesinden % 17’ye yükselmesi ve döviz reposu anlaşmaları yer aldı. Rus Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya’nın 2015 yılında ciddi oranda daha yüksek bütçe açığı ile karşılaşacağını belirtti. Siloanov, “Gösterge faiz oranı rublede istikrarı sağlamak için artırıldı. Bize göre bu dönem de sona erdi. Ruble güçleniyor,” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s, bu hafta Rusya’nın kredi notunu yatırım yapılamaz seviyesine indirdi. S&P olası not düşürme hamlesinin Ocak ayında gerçekleşebileceğini de dile getirdi ve % 50 ihtimalle Rusya’nın kredi notunun çöp seviyesine indirilebileceğini belirtti.

Rubledeki düşüşü kurtarma çabaları nedeniyle Rusya’nın döviz rezervleri son 6 yılın en sert düşüşünü kaydetti. Rusya döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 15,7 milyar azaldı. Merkez bankası verilerine göre stokların değeri 19 Kasım haftasında 398,9 milyar dolara gerileyerek, 2009 yılı Ocak ayından bu yana en ciddi düşüşünü gösterdi. 2014 yılının en yüksek seviyesinden % 22 aşağı indi ve rezervler bu dönemden önceki 7 günde 1,6 milyar dolar azaldı.

Ruble, dolar karşısında geçtiğimiz 3 aylık süreçte % 27 oranında değer kaybetti. Bu performansı ile kurlar arasında en son sırada yer almasına neden oldu. Rusya ETF’leri ise boğa piyasasına geri dönüyor. Rubledeki düşüşün durmasıyla birlikte Rus hisselerinin takip edildiği ETF’ler boğa piyasasına geri döndü. En büyük ETF’si 1 yılı aşkın bir sürenin en hızlı geri dönüşünü kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum