Yatırım yapmaya başla!

Rolls Royce’un Uçak Motoru Bakımlarını Robot Böcek ve Yılan Sürüsü Yapacak!

Rolls Royce mühendisleri uçak motorlarını mini robotlarla tamir etmeyi planlıyor. İşte detaylar...
Rolls Royce’un Uçak Motoru Bakımlarını Robot Böcek ve Yılan Sürüsü Yapacak!

Rolls Royce otomobil sektörüne giriş öncesinde uçak tasarım ve motorlarını inşa ediyordu. Bu kadar özel araçlar yapabilmesinin sebebi dünyanın en ünlü mühendislik şirketinden biri olmasıdır. İngiliz araştırmacılar Intelligent Engine projesinin bir parçası olarak, görülmemiş bir deneyimi gözler önüne serdiler.

Digital Trends‘in haberine göre oluşturulmak istenilen böcek ve yılan sürüsü projesinde Harvard Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi mühendisleri de çalışıyor. Böyle bir şeyin dünya üzerinde daha önce görülmemesi haliyle şaşkınlığa yol açıyor. Konusu robot olan bilimkurgu ve fantastik filmler artık gerçeğe daha yakın. Şimdi sizlerle küçük çaplı robotlar nasıl ve ne şekillerde olacaklarmış bakalım!

Rolls Royce Milimetrik Robotlar İcat Ediyor

Rolls Royce kanat teknolojisi uzmanı Dr. James Kell, Jet motorunun içerisine girmeyi sağlayacak birkaç minyatür cihaz geliştirdiklerini söyledi. 10 mm çapında olması planlanan robot yılan ve böcekler, onarım için ünite içerisine yollanacak.

Mini robotların işlevsellik yönleri; hasar alan parça tespit edildikten sonra onu çıkartılarak yenisiyle değiştirilmesi şeklinde olacağı söylendi.

Uçak Motoru Hasarlarının Daha Kısa Sürede Çözüleceğine İnanılıyor

Rolls Royce Motor Tamir Robotları

Yetkililer verdiği bir örnekte; Dubai’deki bir motorun hasarlı bir kompresör bıçağını düşünüp, ona doğru harekete geçen mini robotları hayal etmemizi söyledi. Borlaşmaya yol açabilen robotlar bu sayede uçağın İngiltere’ye daha çabuk dönebileceğini iddia ettiler.

En çok merak edilen ise bu projenin otomobil motorlarında kullanılıp kullanılmayacağıydı! Bunun üzerine açıklama yapan Kell, “Bu kadar önemli ve eğilimli olunsaydı otomotiv endüstrisinde bu teknolojiler için bazı özel uygulamalar olabilirdi. Ancak sanayi modeli, uzun vadeli hizmet sözleşmeleriyle henüz tam olarak aynı değil. Teknolojilerimizin çoğunun kökleri tıp endüstrisinde var ve belki de gelecekte sağlık hizmetlerine yeniden uygulanabiliyor olabilirler. ” dedi. 

Kanat uzmanının dediği gibi robotun sağlık sektöründe kullanılan endoskop gibi kamerayla takip edilip, üzerinde kurulu sistemlerle motor içi hasarlarını en kısa sürede çözülmesi planlanıyor. Böylelikle bilgisayarla yönlendirilebilen robotların en küçüğü de ortaya çıkartılmış oluyor. Rolls Royce’nin bu ilginç projesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum