Yatırım yapmaya başla!

Renault ve Waymo Havaalanı Otonom Hizmet Çalışmalarına Başlıyor!

Renault, Waymo ile hareket ederek şehir içi otonom araç projesini hayata geçirecek.
Renault ve Waymo Havaalanı Otonom Hizmet Çalışmalarına Başlıyor!

Fransız Renault, otonom şirketlerine en çok yatırım yapan şirketlerden bir tanesi. Aynı şekilde Hyundai’de son 35 milyar dolarlık araç teknolojileri yatırımıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Geçmiş yıllardan beri otomobil sistemlerinde akıllı özellikler üzerinde geliştirmeler yapan Fransız şirket, Waymo gibi yazılım devi ile havaalanları arasında otonom hizmetler üzerine görüşecek.

Şehir içi kolay ulaşım modellerinde “EZ” prototiplerini gösteren Renault, bunu yakın zamana yetiştirmek için çalışıyor. Paris’teki Charles de Gaulle havaalanı ve La Defense arasında özerk bir mobilite hizmeti kurmayı planlayan bahsettiğimiz firmalar, kentsel erişilebilir çözümler oluşturmaya çalışacaklar. İşte detaylar;

Fransa hükümeti yerel araç şirketlerine yatırımlar yapacağını duyurmuştu.

Fransa elektrikli otomobiller için Renault’a özellikle fabrika genişletme ve teknoloji ilerleme programlarına bütçe ayıracağını haberini vermiştik. Bunların yapılmasının nedeni kentsel trafik sıkışıklığı için mücadele, yenilikçi araç sistemleri ve çözümler üretmek.

Fransa zaten otonom ve elektrikli araçlar yaygınlaşmasından beri dünyada bunun merkezi olacağını birçok kez söylemişti. Son dönemlerdeki Renault’un EZ programlarıyla kompakt şehir otomobillerini göstermesi de bu yüzden.

Paris Bölgesi ve Î-de-France Mobilites’in başkanı Valerie Pecresse, “Roissy (CHD) ile La Defense arasındaki bu özerk hareketlilik servisinin, Île-de-France sakinlerinin, turistlerin ve dolayısıyla 100 milyon € ‘luk bir yatırım için Bölgemiz’in uluslararası çekiciliğinin özerk araçların çalışacağı altyapı kuruyoruz. Bu projeyi Paris Olimpiyat Oyunları için başarılı bir sonuca varabileceğimizi umuyorum” dedi.

Not olarak söylememiz gerekirse; Paris, 26 Temmuz-11 Ağustos 2024 arasında 2024 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak. Nissan- Renault ittifakının orta vadeli planları da konuşuldu ve 2022 yılına kadar robotaksi geliştirmek istedikleri aktarıldı.

Muhtemelen bahsettikleri robotaksiler EZ-Go konsept araç üzerinden çıkacak. Waymo’ya gelince de; şehir içi ulaşımları sağlayacak sıfır emisyonlu modellerin otonom düzenini kurarak, onların otomatik olarak hareket etmesini sağlayacak.

Waymo sözcüsü, “Fransa tanınmış bir küresel hareketlilik lideridir ve Roissy-Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Paris’teki La Defense’a uzanan kritik iş rotasında Waymo Sürücüsünü kullanmayı keşfetmek için Paris Bölgesi ve ortağımız Groupe Renault ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. Fransa 2024 yılına gelmeden havaalanlarından başlyarak, misafirlerini olimpiyat zamanı bu özel araçlarla taşımak istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum