Yatırım yapmaya başla!

Renault’un 3Ç19 Karları Düşerken Nissan Avrupa’da İki Fabrikasını Satıyor!

Renault beklenmedik kayıplar yaşarken, Nissan da Avrupa'da iki fabrikasını kapatma hazırlığı yapıyor.
Renault’un 3Ç19 Karları Düşerken Nissan Avrupa’da İki Fabrikasını Satıyor!

Renault, beklenmedik üçüncü çeyrek karları ile karşılaştı. Global kriz etkileri şirketlerin dönemsel gelirlerinden hissediliyor. Otomotiv yapısının değişim sürecinde birkaç firma durumlardan etkilenmiyor. Tesla, 100.000’lik araç hedefinde 97.000’de kalmasına rağmen, henüz bir toparlanma sürecine girmemişti. Çin-Amerika ticari savaşında, otomotiv sektörü ağır darbeler almıştı. Yükseltilen vergiler JLR’nin emeklemesine neden olmuştu.

Renault’un 3Ç19’da böyle bir tablo ile gelmesinin nedenleri var. Daimler ve Nissan ile olan ortak üretimlerde sıkıntıların olduğu ve yeterince yapılmadığı aktarıldı. Öte yandan içerisindeki krizleri atlatmakta güçlük çeken Nissan, Avrupa’daki iki fabrikasının kapılarına kilit vurmaya hazırlanıyor! Detaylar aşağıda;

Renault, 3Ç19’da %4.4’lük düşüş yaşadı.

Satışlarda yaşanan %4,4 düşüşle Renault 852.198 adat araç satabilmiş. Gelirlerinde %1,6 azalmayla parasal kısma 12.5 milyar dolar olduğu söylendi. Daimler ve Nissan ile olan ortak araç üretimlerinde ani bir düşüşün yaşandığı ve etkinin dizel motorlara olan talebin hissedilir derece azalmasına bağlanıyor.

Renault, platformlarından bazılarını Nissan ve Daimler araçlarının imalatı için kullanıyor. O yüzden Japon ve Alman markalarındaki bir sendeleme Fransız firmayı etkiliyor. Renault’un dünya satışlarının yarısını oluşturulan Avrupa’da pazarın 2,4 artış gösterdiği söylense de teslimatların 3,4 düştüğü açıklandı.

3Ç19 daralmasının 2020 model araçlarının bazı versiyonlarında gecikmeler yaşanması ve Clio’nun nesil değişikliğinin bunda etkili olduğu, Fransız yetkililerince söylendi. Aynı şekilde Çin’de neler yapıldığına baktığımızda raporlar %15,5 düşüş gösteriyor. Genel toplamda Renault’un satışları %10 kadar azaldı.

Renault’un başındaki yönetim dehası olan Ghosn’un Japonya’da tutuklanması, Nissan dahil halen daha toparlanamamasına neden oldu. Nissan’ın da Fiat ile Renault birleşmesine veto vermesiyle, düşüş kaçınılmaz oldu.

Nissan geri kazanım planlarına Avrupa fabrikalarından ikisini kapatarak devam edecek.

Nissan’ın Avrupa’daki pazar payı azalmaya başladı. İspanya ve İngiltere’deki fabrikalar için alıcı beklendiği yazıldı. Resmi bir karar çıkmasa da böyle bir şey öncesinden belli edilmeden söylenmişti.

Dün itibariyle Nissan, gelişmekte olan ülkelere gönderdiği markası olan Datsun’un ikinci kez kapanmasını onaylamıştı. Amerika kıtasına geçtiğimizde ise premium markası Infiniti için de işler iyi gitmemiş ve yarı yarıya kaydedilen büyük bir zarar içerisinde olduğunu yazmıştık.

Nissan’ın iki fabrikası için potansiyel alıcıların Çinli otomobil üreticileri olduğu söylendi. Yılın ilk dönemlerinde alınan karların şu anda sıfırlandığı söylendi. Ters bir zamanda şirketin başına gelen CEO Makoto Uchida, büyük bir savaşın ortasında kaldığını söylemiş.

AB ile olan ticari engellerin kalkması da şirketi tesis kapatmaya itmiş olabilir. Nissan direkt olarak Japonya’dan Avrupa’ya araç ihraç edebilir. O yüzden de yıllık 200.000 araç kapasiteli İspanya fabrikasının açık durmasının anlamsız olduğu düşünülüyor. Daha kötü haber ise Nissan’ın az satan modellerinin üretim sonlandırması listesin de Micra’nın da olması!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum