Renault CEO’su Carlos Ghosn’a Tutuklama Kararı!

Fransa ve Japonya tutuklanan Renault CEO'su Carlos Ghosn'u konuşuyor...

Japonya kötü ve büyük bir kişinin tutuklama kararına şahit oldu. Güçlü Japon – Fransız ittifakın başındaki isme tutuklama kararı çıkarıldı. Bildiğimiz gibi Nissan ve Mitsubishi ile Fransız temsilcisi Renault 1999 yılında stratejik ortaklıklarına başlamışlardı. Şirketlerin iş hacmi olarak dünyanın birçok yerine hitap etmesi nedeniyle birlikte çok daha hızlı büyüdüler. Karşılıklı olarak teknoloji alış verişleri yapılarak, araçlar ortak platformlarda üretime alınmıştı.

Carlos Ghosn‘a yönelik yapılan suçlamaların boyutu bir hayli büyük. Vergi kaçırmadan, dolandırıcılığa kadar farklı iki kısımda suçlanıyor. Bu dolandırıcılık hikayesinde sadece Ghosn’un ismi geçmiyor. Gelirleri düşük gösterme ile suçlanan bir isim de Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı yöneticilerinden Greg Kelly‘de var. Bakalım haberin detaylarında neler varmış…

Yerel medya, Ghosn’un 5 yıl boyunca Japonya’nın mali yasalarını ihlal ettiğini söylüyor.

Konunun içerisinde mali yönde bir kandırma olduğundan suçlamaların geneli hırsızlığa giriyor. Sorguya çekilen Renault CEO‘u çalışanların maaşları üzerinden bazı değişiklikler yapmış. Mecburi istifaya gitmesi beklenen CEO’nun yaptıkları, bir ihbar gelmesi ve bunun üzerine Japonya’nın buna dair bir iç soruşturma başlatmasıyla ortaya çıkmış.

Bir nevi başkalarından bağımsız olarak yapılan bu usulsüzlük hikayesinde Fransız CEO’su 5 milyar Yen yani 44 milyon dolar civarı geliri bildirmediği söylendi.

Nissan bir açıklamasında, soruşturma geçiren CEO’nun uzun yıllar boyunca tazminat miktarlarında azalma yaptığı ve kişi maaşlarında oynamalar yaptığını belirlediklerini aktardı.

Nissan çok hızlı bir şekilde yönetim kurulunu topluyor.

Nissan İcra Kurulu Başkanı Hiroto Saikawa, Nissan Yönetim Kurulu’na Ghosn’u Başkan ve Temsilci Direktörü olarak görevlerinden derhal kaldırmasını önerecek. Saikawa ayrıca Greg Kelly’nin Temsilci Direktör olarak görevinden alınmasını da önergeye sunacak.

İster istemez, yıllık milyon dolarlar kazanan bir yöneticini neden böyle yaptığı sorusunu akla getiriyor! 1999 yılında kurulan ittifakın ilerlemesinin en büyük ismi olan Ghosn, markaların borsa hisselerinin bir anda 5.5 puan kaybetmesine neden olmuş.

Dolandırıcılıkta ismi geçenlerin görevlerinden alınacağı kesinleşti. Şimdi odaklanması gereken kısım Nissan yönetim kurulundan nasıl bir karar çıkacağı. Peki bu işin sonunda neler yaşanır, toparlanma sürecinde kim bulancak bu hiç bir şey belli değil. Farklı ayrıntılar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı