Yatırım yapmaya başla!

Referandum Sonrası Dolar Dibe Çakıldı! Peki, Şimdi Ne Olacak? İşte Uzman Yorumları

Türkiye'nin merakla beklediği referandum sonuçlandı. "Evet" oylarının az bir farkla önde olmasıyla birlikte dolar/TL kurunda düşüş meydana geldi. İşte detaylar ve uzman yorumları:
Referandum Sonrası Dolar Dibe Çakıldı! Peki, Şimdi Ne Olacak? İşte Uzman Yorumları

Türkiye’nin merakla beklediği referandum süreci tamamlandı. Türkiye Evet-Hayır konusunda tam da ortadan ikiye bölünmüşe benziyor. Açılan sandıklara göre % 51,41 civarından Evet; % 48,59 Hayır oyu bulunuyor. Ekonomist ve analistler ise bu sonuçların nasıl fiyatlanacağını uzun zamandır tartışıyordu.

Referandum sonrasında dolar hızlı bir düşüş gösterdi ve yeni haftaya 3,67 seviyesinden başlangıç yaptı. Türk lirası referandumdan çıkan sonuçla birlikte % 2,5 oranında değer kazandıktan sonra kazançlarının bir kısmını geri verdi. Uzmanlar ise referandum öncesi tahminlerini güncelleyerek, bundan sonra neler olabileceği konusunda yorum yapmaya başladı.

“Evet” oyunun çok az bir farkla önde olması, Türk lirasına olan ilgiyi arttırmışa benziyor. Dolar/TL kuru referandum öncesinde 3,70 seviyesinden haftayı kapatmıştı. Bu süreçte yerli-yabancı uzmanlar, referandum sonucuna göre kurun hangi seviyeleri görebileceğine dair beklentilerini paylaşmışlardı. Türk lirasının referandum sonuçları sonrasında % 2,5 oranında yükselmesi ve 3,6188 seviyesinden yeni haftaya başlaması ise üzerine uzmanlardan yeni yorumlar gelmeye başladı.

Dolar/TL’nin Referanduma İlk Tepkileri Nasıl Oldu?

Dolar/TL'nin Referanduma İlk Tepkileri Nasıl Oldu?Referandum öncesinde son işlem gününü 3,7092 seviyesinden kapatan Türk lirası, yeni haftaya yükselişle başladı. 3,6188 seviyesinden yeni haftaya başlayan Dolar/TL kuru, 3 Ocak‘tan bu yana görülen en sert yükselişini gerçekleştirmiş durumda. Ancak Türk lirasının değer kazancı bu kadarla kaldı ve ardından düşüşe geçerek, 3,6660 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Referandum süreciyle ilgili belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte Türk varlıklarına olan ilginin yeniden artacağı düşünülmeye başladı. Darbe girişimi, Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi ve TL’deki sert gerilemeler sonrasında yurt içi varlıklara olan ilgi azalmıştı. Referandum sonrasında bu ilginin artacağı düşünülüyor. Buna karşın bu görüşte olmayan uzmanların sayısı da oldukça fazla.

Uzmanlar Dolar Kuru ile ilgili Neler Söylüyor?

Uzmanlar Dolar Kuru ile ilgili Neler Söylüyor?Dolar kurunun ilk tepki olarak % 2,5 oranında düşmesiyle sonrasında tüm dünyadan uzmanlar görüşlerini dile getirdiler. Goldman Sachs yorum yapanlar arasında en dikkat çeken isim oldu. Goldman Sachs raporuna göre; Dolar/TL kurunun 12 ayda 4 lira seviyesine çıkacak ve siyasi belirsizlik yüksek kalmaya devam edecek.

Goldman analisti Clemens Grafe, “Evet” sonucunun şaşırtıcı olmadığını dile getirdi. Türk lirasındaki % 2,5 oranındaki yükselişin ise referandum belirsizliğinin ortadan kalmasına bir tepki olduğunu belirtti. Ama bu etkinin uzun sürmeyeceğini ve muhtemel olarak zayıflamanın yeniden geleceğini söyledi. 12 aylık süreçte Türk lirasının 4 liraya ulaşmasını beklediğini ifade ederek raporunu sonlandırdı.

Referandum öncesinde Goldman’a ait olduğu iddia edilen anket sonuçları ortaya atılmıştı. Goldman bu anketin gerçek olmadığını ve dikkate alınmaması gerektiğini şu tweeti ile belirtmişti.

Commerzbank raporu da Goldman’a benzer şekilde, Türk lirasındaki değer kazancının ilk tepki olarak görüldüğünü, rallinin uzun süremeyeceğini gösteriyor. Commerzbank’ın kıdemli gelişen piyasalar ekonomisti Tatha Ghose tarafından yayınlanan bilgilendirme raporunda kısa süreli bir rallinin gerçekleşeceğine işaret ediliyor. 3,60 seviyesinin altına düşüş olabileceği ama önümüzdeki aylarda yeniden 3,75 seviyesinin görülebileceğine dikkat çekiyor.

OANDA ise “Evet” sonucunun Türk lirasını destekleyecek bir unsur olduğunu belirtti. Kıdemli trader Stephen Innes, referandum sonucunun siyasi belirsizliği ortadan kaldırmasıyla birlikte yatırımcı güveninin yeniden kazanılacağını ve ekonomi üzerinde pozitif etkilerin görüleceğini dile getirdi.

Bluebay Asset Management kıdemli gelişen piyasa stratejisti Tim Ash ise Türk piyasasının ilk tepki olarak ralli yapmasının muhtemel olduğunu belirtti. Aynı zamanda sonucun, siyaset ve ekonomi politikası üzerine ne gibi etkiler yaratacağını anlamaya çalıştığını söyledi. Ayrıca ABD ve AB gibi kilit müttefik ilişkilerinde de ne anlama geleceği üzerine yorum yapmaya çalıştığına dikkat çekti. Attığı tweetlerde de bu konulara yer verdi:

Nordea Analisti Anders Svendsen ise Türk lirasının kısa vadede kademeli bir güçlenme göstereceğine dikkat çekti. Buna karşın siyasi belirsizliğin yavaş bir şekilde azalmasıyla birlikte 2017 boyunca güçlenebileceğini öngördüğünden bahsetti. Aynı zamanda faiz oranlarının Türk lirasını desteklemek için yeteri kadar yüksek olduğuna da dikkat çekti.

Nomura‘nın raporunda ise Türk lirasının güçlenmesi ve getiri eğrisi üzerindeki baskının artması bekleniyor. Nomura ekonomisti İnan Demir‘in Londra’dan yaptığı açıklamalara göre; Türk lirasında kısa vadeli bir yükseliş görülecek ama bu parasal genişlemenin zamanlamasına bağlı olarak şekillenecek.

Referandum sonrasında Rabobank tarafından yayınlanan raporda ise kurun, 3,5561 seviyelerini görmesi için bir fırsat olduğu belirtildi. Döviz stratejisti Piotr Matys; siyasette kısa süreli bile olsa belirsizliğin kalktığına işaret etti ve Türk lirasının 3,55 seviyelerine gerilemesi için bir imkan yaratıldığını söyledi. Türk lirasının son zamanların en kötü performans gösteren para birimi olduğuna ve referandum sonrasında eğer yurt içi istikrar sağlanabilirse ikinci yarının daha iyi geçeceğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum