Yatırım yapmaya başla!

Reel Efektif Döviz Kuru Geriledi!

Temmuz ayı reel efektif döviz kuru endeksi verileri açıklandı. Endeks, TÜFE bazında bir önceki aya göre 89.39'a geriledi.
Reel Efektif Döviz Kuru Geriledi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru, Temmuz ayında gerileme kaydetti. Geçen ay 91.38 olan döviz kuru, Temmuz’da 89.39’a geriledi.

TCMB tarafından yayınlanan endeks, 14 yıllık veri tarihinin en düşük seviyesine yaklaştı.

Reel efektif döviz kuru endeksi (REK), ilk olarak 2003 yılının Ocak ayında yayınlanmaya başladı. Endeks, bu yılın Ocak ayında 87.57 seviyesine inmişti. Bu banttan yükselişe geçen endeks, yeniden geriledi ve 14 yıllık veri tarihinin en düşük seviyesine yaklaştı.

Haziran ayında 91.47 olan döviz kuru 91,42’ye revize edildi. Peki, reel efektif döviz kuru nasıl hesaplanıyor?

Reel efektif döviz kuru, Türkiye’nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalamasının alınmasıyla hesaplanır. Çıkan rakamın düşük olması, Türk lirasının reel olarak değer kaybettiğini göstermektedir. Yani Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düşmesi anlamına gelir.

Yİ-ÜFE reel efektif döviz kuru endeksi, Temmuz’da 1,87 puan kaybetti ve 87.91’e geriledi.

Yİ-ÜFE 89.78’den gerileme kaydederken, Türk lirası geçen yılın aynı dönemine göre TÜFE bazında 11,53 puan, Yİ-ÜFE bazında 10,14 puan değer kaybetti.

Başbakan Binali Yıldırım, yaz aylarından sonra gündemlerinin ağırlıklı olarak ekonomi olacağını söyledi.

Cuma namazı sonrasında gazetecilere konuşan Yıldırım; yaz aylarının bitimiyle birlikte ekonomiyle ilgili yeni programları uygulamak için çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi.

Bugün piyasaların merakla beklediği ABD istihdam verileri açıklandı. İstihdam arttı, işsizlik geriledi.

ABD istihdam verileri Temmuz ayında 209 bin artış gösterdi. Piyasaların beklentisi 180 bin civarındaydı. İşsizlik %4,4’ten %4,3’e gerilerken, iş gücüne katılım oranı %62,8’den %62,9’a yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum