Yatırım yapmaya başla!

RBI Faiz Değiştirmezken Başkan Das Hindistan için İyimser Kaldı

Hindistan Merkez Bankası, faiz oranlarını sabit bırakırken Başkan Das, ekonomi için nispeten iyimser açıklamalarda bulundu.
RBI Faiz Değiştirmezken Başkan Das Hindistan için İyimser Kaldı

Hindistan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün hem repo faizini hem de ters repo faizini değiştirmeden bıraktı. Repo faiz oranı %4, ters repo faiz oranı da %3,35’te kaldı.

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kararı piyasa beklentileriyle uyumlu gelirken Başkan Shaktikanta Das, genişlemeci para politikası duruşlarını devam ettireceklerini söylerken Para Politikası Komitesi’nin bu nedenle faizleri sabit tutma kararı aldıklarını belirtti.

RBI Başkanı Shaktikanta Das Para Politikası Kurulu’nun politika kararlarını açıklarken; “birinci çeyrekteki derin daralma geride kaldı, umut ışığı görünür durumda, ulusun ruh hali korkudan umuda geçti” dedi.

Farklı yörüngeler gösteren bireysel sektörlerle üç vitesli iyileşme olacağını söyleyen Das, “2021’de reel GSYİH muhtemelen %9,5 düşecek ancak hızlı toparlanma bekleniyor” ifadelerini ekledi.
RBI Ekim Kararı
Kaynak: Trading Economics

Hindistan’ın GSYİH büyümesinin dördüncü çeyrekte olumluya dönebileceğini de dile getiren Das; bir iyimser olduğunu belirterek “daha parlak bir yarının hayalini kurabiliriz” dedi. Küresel ekonomik aktivitenin, düzensiz de olsa üçüncü çeyrekte toparlandığını ve küresel finansal koşulların hala tehlikesiz olduğunu aktardı.

RBI Başkanı Shaktikanta Das, iyimserliğini şöyle anlattı:

“Kırsal ekonomi dirençli görünüyor. Gıda tahıl üretimi 2021 mali yılında başka bir rekoru aşacak. Göçmen işçi, kentsel alanlarda işe geri dönüyor. Online ticaret hızla büyüyor, insanlar ofislere geri dönüyor. Enflasyon dördüncü çeyrekte hedefe yakınlaşacak. Ruh hali, korku ve çaresizlikten ümide doğru kayıyor. GSYİH büyümesi dördüncü çeyrekte pozitif olabilir.”

Bugünkü toplantı yeni oluşturulan Para Politikası Kurulu’nun ilk toplantısı olurken hükümet 6 Ekim’de Shashanka Bhide, Ashima Goyal ve Jayanth Varma’yı RBI Para Politikası Komitesi’nin dış üyeleri olarak atadı.

Atama, hükümetin Para Politikası Komitesi’ne harici bir panel atamak için zamanında harekete geçmemesi nedeniyle eleştirilmesinin ardından geldi. Atamalardaki gecikme, RBI’yı geçen haftaki üç günlük faiz oranı toplantısını politika kararına ilişkin yeni bir tarih vermeden ertelemeye zorlamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum