Yatırım yapmaya başla!

Ray Dalio: Doğal Büyüme Döngüsü Sona Eriyor

Ünlü hedge fonu milyarderi Ray Dalio, dünya ekonomisinin 1930’lu yıllara en ez iki paralellik taşıdığını söyledi.
Ray Dalio: Doğal Büyüme Döngüsü Sona Eriyor

Ünlü hedge fonu milyarderi Ray Dalio, küresel iş döngüsünün büyük bir çökme içinde olduğunu ve dünya ekonomisinin 1930’lu yıllara en ez iki paralellik taşıdığını söyledi.

IMF ve Dünya Bankası’nın Perşembe günü Washington’da yapılan yıllık toplantılarında CNBC’nin düzenlediği bir panelde konuşan Ray Dalio, ekonomiler doğal bir gerileme içine girerken merkez bankalarının çok fazla fark yaratması için artık çok geç olduğunu savundu.

Döngünün zayıfladığını ve artık “büyük çökme” olarak adlandırdığı bir dünyada olduğumuzu söyleyen Dalio, para politikası ile özellikle faiz oranlarındaki düşüşlerin çok fazla teşvik sunmayacağını aktardı.

Ray Dalio Döngü Zayıflıyor Dünyanın 1930’lardan bu yana en büyük servet açığını yaşadığını ve bunun siyasi stres yarattığını da vurgulayan Dalio; “Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun yüzde 1’inin ilk onda biri, dipteki yaklaşık yüzde 90’a eşit bir net değere sahip” dedi. Kendisi daha önce de eşitsizlik hakkında konuşmuş, ABD ekonomisi değişmeli yoksa zengin-fakir çatışması olacak sözleriyle uyarıda bulunmuştu.

İlaveten Çin’in yeni çalımının, dünyanın şu anda geçen yüzyılın depresyon dönemini yansıttığına dair daha fazla kanıt sunduğunu dile getirdi.

Çin Süper Güç Meydan Okuyor “1930’larda olduğu gibi, mevcut bir dünya gücüne Çin-ABD mücadelesi şeklinde meydan okuyan yükselen bir gücümüz var.” dedi. Dalio, siyasi kutuplaşmanın gelecek yılki seçimleri piyasalar ve ABD ekonomisi için çok önemli hale getirdiğini de ekledi.

“Bu neredeyse kurumlar vergileri üzerinde önemli etkileri olacak kapitalist-sosyalist bir soru. Amerika Birleşik Devletleri’nde gördüklerimiz ve dünya çapında gördüklerimiz gerçekten daha büyük bir çatışma, 1930’larda olduğu gibi solun ve sağın popülizmi ile ilgili” ifadelerini kullandı.

Kendisi kısa süre önce de mevcut koşulların ona Büyük Buhran ortamını hatırlattığını dile getirmişti. Yüksek borç seviyeleri, merkez bankalarının etkisizliği ve ABD-Çin ticaret ihtilafına değinen Dalio, ekonomik kriz durumunda bu üç etkinin birleşiminin 1930’ların sonundaki ciddi sorunlara benzeyecek sorunlar doğuracağını öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum