Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin Kararnameyi İmzaladı: Ruble Yoksa Gaz da Yok

Rusya Devlet Başkanı Putin, doğal gazın ruble ile satın alınmasına yönelik kararnameyi imzalarken, aksi durumda sözleşmelerin durdurulacağını bildirdi.
Putin Kararnameyi İmzaladı: Ruble Yoksa Gaz da Yok
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Rusya’ya dost olmayan ülkelere doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planladıklarını açıklamıştı. Putin, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak Rus gazına rubleyle ödeme yapılmasına yönelik kararnameyi imzaladı.

Söz konusu gelişmeye yönelik, “Rubleyle ödeme yapılmazsa Rus gazı sözleşmeleri durdurulacak.” açıklamasına yer verdi. Kendilerinden doğal gaz alanların Rusya’daki bankalarda hesap açması gerektiğini, hesap açılmaz ve ödemeler ruble üzerinden yapılmazsa aktif kontratların durdurulacağını söyledi.

Eğer ruble ile ödeme yapılmazsa, bunun müşterilerin yükümlülüklerini yerine getirmediği olarak yorumlanacağını ifade etti. Batılı ülkelerin finansal sistemi bir silah gibi kullandığını belirten Putin, “Avrupalı tüketicilere kaynaklarımızı sağladık ve bize Euro olarak ödeme yaptılar, sonra bu kaynaklarımızı dondurdular. Bu bağlamda, Avrupa’ya gazın bir kısmını ücretsiz olarak teslim etmiş olduk. Bu elbette devam edemez” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Putin’in ruble kararının aşağılayıcı olduğunu ve buna boyun eğilmemesi gerektiğini söylemişti.

Kuleba, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Herhangi bir AB ülkesi Putin’in petrol ve doğalgaz için ruble olarak ödeme yapma yönündeki aşağılayıcı taleplerine boyun eğerse, bu bir yandan Ukrayna’ya yardım ederken diğer yandan Rusların Ukraynalıları öldürmesine yardım etmek gibi olacaktır.” ifadesine yer vermişti.

Benzer şekilde G7 ülkelerinin enerji bakanları da ruble ile ödeme sistemini reddetmişti. Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, bu talebin kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu