Yatırım yapmaya başla!

Prodrive P2: “Subaru Motorlu Bir Mini Nissan GT-R”

İngiliz araç geliştirme şirketi Prodrive'ın Subaru R1 Kei serisiyle ortaya koyduğu P2'yi tekrar hatırlayalım.
Prodrive P2: “Subaru Motorlu Bir Mini Nissan GT-R”

Prodrive‘nin adını mutlaka bir yerlerde denk gelmişsinizdir. İngiliz ileri mühendislik şirketi, sistemine soktuğu araçları inanılmaz birer güç makinelere dönüştürmesiyle ünlüdür. En yakın örneği Megane RX’i 600 beygirlik bir ralli canavarına dönüştürmüştü. Prodrive’nin çalışma mantığında; üretimi bitmiş bir aracın üzerine çok fazla şey katarak, ortaya sağlam otomobil yapıları çıkarmak.

Unutulan bu P2 konseptinde Subaru’dan yararlanılsa da tuning şirketinin kendi tarzında yaptığı şeyler de olayı tamamen değiştirmiş. Sizler için ele aldığımız bu kompakt model oldukça da hızlı bir otomobil. Vakit kaybetmeden yetenekli kişilerin dünyaya sunduğu bu tek adet üretim spor aracını inceleyelim.

P2’ye baktığımızda birçok yönden usta ellerin dokunduğunu görüyoruz.

Prodrive P2 KonseptProdrive’ın yarış ve ralli programında aldığı P2’nin alt yapısı için Subaru’nun R1 Kei modeline başvurulmuş. Platforma bakıldığında ise kompakt bir duruş biçimi beliriyor. Kupa kısmında görünüm değiştirilmiş ve burada devreye McLaren F1’i tasarlayan kişi olan Peter Stevens girmiş.

2006 yılında üretilen sağdan direksiyonlu P2’de üçgen formlu aydınlatma grubuna karşı, açıklılıkları fazla tamponla da soğutulacak iyi motorun olduğunu işaret ediyor.

Prototip, Prodrive’nin İngiltere tesislerinde 9 ayda tasarlanmış.

Prodrive P2 Konsept Arka GörünümP2’nin ortaya çıkış süreci bazılarınıza fazla gelebilir. Ancak birazdan anlatacağımız üstün mühendislik yüklemeleriden sonra 9 aylık çalışma sürecine hak vereceksiniz.

Peter Stevens’ın kaleme aldığı karoser Subaru’nun mini R1 şasisi üzerine konumlandırılmış. Amaç, bu aracı pistlerde ralli heyecanı ile giden bir hız canavarına dönüştürmek. Japonların mikro sınıflarına verdiği isim olan “kei” mensubu olan Subaru R1’in dönüşümünde hayret verici şeyler yaşanmış.

Prodrive P2 2006 yılında Top Gear testlerinde kendini fazlasıyla göstermiş.

Prodrive P2 Konsept Subaru KokpitPistte ne yaptığından önce P2’nin alt yapısına Jeremy Clarkson, bilgisayar kontrollü diferansiyel sistemini kurduğunu söyleyelim. Çok nadir olan ve ralli teknolojisinde kullanılan bir özellik de çalışmaya katılmış. O da; aracın arka aktif difüzörü bazı kayma sensörlerine sahip.

P2’nin gidiş sırasında kayma belirleme sensörleri sayesinde arka tekerleklerden hangisine tork gerekiyorsa, o yönlü bir gönderim gerçekleştiriliyor.

Şaşırtıcı derece sağlam hız değerleri çıkartılmış.

Prodrive P2 Konsept Subaru MotorSubaru’dan yola çıkan Prodrive, işin bitiş kısmını iyi bağlamış. Kaput altına 2.0L’lik turbo motor yerleştirilmiş. İşin en sonuna baktığımızda P2’yi 3.8 saniyede 100 km’ye kaldırmayı başarmışlar. Maksimum hız konusunda ise 280 km/h hıza çıkarılabilmiş.

Aracın aktarım sisteminde 6 ileri manuel vites kullanılmış. İlk etapda bu araçtan birden fazla üretimi olacak şekilde Prodrive işe başlasa da sonradan üretmeme kararı almış. Eğer çıkartsaydı da fiyatını 40 bin dolar olarak belirleyecekmiş. Bize göre karşımızda mini bir Subaru değil de Nissan GT-R duruyor. Peki ya sizce?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum