Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Potansiyeli Yüksek Vietnam’ın Borsasında da Güçlü Büyüme Yaşanıyor

2020’de Asya’nın en iyi performans gösteren ekonomilerinden olan Vietnam, UBS’ye göre büyük bir potansiyele sahip. Aynı zamanda borsası da parlak görünüm sunuyor.
Potansiyeli Yüksek Vietnam’ın Borsasında da Güçlü Büyüme Yaşanıyor

Yüzde 2,91 GSYİH büyümesiyle Asya’nın en iyi performans gösteren ekonomilerinden Vietnam için gelen son yorum görünüme ilişkin iyimserliği artırdı. Bugün CNBC’ye konuşan UBS Global Wealth Management Bölgesel Baş Yatırım Sorumlusu Kelvin Tay’a göre Vietnam’ın ekonomik görünümü olumlu ve büyük bir potansiyele sahip.

Ülkenin ekonomik büyümesinin benzerlerini geride bıraktığını hatırlatan Kelvin Tay, Vietnam’ın sevdikleri bir Pazar olduğunu belirterek; “ekonomisi büyük potansiyele sahip” dedi.

Geçen yılın yaz aylarında UBS ekonomisti tarafından Asya’daki parlak noktalar arasında gösterilen Vietnam ekonomisi, 2020’de büyüme kaydetmeyi başaran birkaç nadir ülke arasında yer aldı.
Vietnam 2020 %2,91 GSYİH Büyümesi
Kaynak: Trading Economics

Tayvan ekonomisinin %2,98’lik büyümesine sınırlı bir farkla, 2020’de %2,91 büyüdü. Aynı zamanda son yıllarda ülke, ABD-Çin geriliminin çapraz ateşine yakalanmamak için üretimi Çin’in dışına taşımak isteyen şirketlere alternatif bir üretim merkezi olarak görülmekte.

Tay’a göre Vietnam borsası da güçlü bir büyüme görüyor ve piyasa değeri açısından bu yılın ortasında Filipinler’den daha büyük olma yolunda ilerliyor. Vietnam’ın gösterge VN Endeksi 2021’e güçlü bir başlangıç gördü ancak daha sonra koronavirüsün yeniden canlanma korkuları yatırımcı duyarlılığını baskıladığından keskin bir şekilde düştü.

Bununla birlikte Tay, Vietnam’a yatırım yapmak isteyenler için risklerin sürdüğünü kabul etti.
VN Endeksi 9 Şubat 2021 Kapanış
Kaynak: Bloomberg

Öncelikli likiditeyi sorun olarak gösteren UBS yetkilisi, Vietnamlı yetkililerin para politikası tercihi olarak para kontrollerini kullandıklarının bilindiğini belirtti. Bu durumu şöyle anlattı: “Ekonomi iyi gitmiyorsa, sadece ekonomiyi canlandırmaya çalışmak için Vietnam dongunun değerini düşürmeleri muhtemeldir.”

Zaten geçen yılın sonlarında ABD Hazine Bakanlığı Vietnam’ı para manipülatörü olarak nitelendirdi.

Mayıs ayında Çin, Almanya, İrlanda, İtalya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Singapur ve Vietnam’ı para manipüle konusunda izleme listesinde tuttuğunu açıklayan ABD, 2020’nin Aralık ayında İsviçre ile birlikte Vietnam’ı manipülatör ilan etti.

Tay söz konusu sorunların üzerini çizse de sınır pazarlarına yatırım yapmanın bu tür riskleri almayı gerektirdiğini savundu. Doğru zamanlama yapıldığında Vietnam’ın son üç ila beş yıl içinde en iyi performans gösteren pazarlardan biri olduğunu dile getirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum