Paylaşım

Porsche Otomotiv Dışında Şimdi de “BAL” Üretimine Giriyor!


 

Spor araba dünyasının gelişiminde en büyük rolleri üstelenen Porsche, şaşırtıcı bir şekilde "bal" işine de girdi. İşte detaylar...

Başlarda “acaba” demiş olsak da Porsche gerçekten bal işine girmiş. Otomotiv dünyasında “turbo” kelimesini içimize işleten ve süratte sınır tanımayan GT2 gibi modellerin yapımcısı gıda işine giriyor. Tabi bu konuyu incelediğimizde içinde derin nedenler yatıyor.

Yine de her açıdan bu haber çok ilginç oldu. Porsche, mantığını çok iyi kullanarak yeni sektörüne kendi tesisi içerisinde düşünmüş. Arı kolonisi kuran Alman firma sağlık açısından iddialı ürün çıkarttığını söylüyor. Halen daha bunu yaptığına inanma zorluğu çeksekte, milyon adetlere ulaşan arılar aynı araba tesislerindeki insanlar gibi çalıştırılıyor.

Porsche, yeni sektörüne Leipzig fabrikasının boş kalan kısımlarını değerlendirerek giriş yapmış.

Porsche Bal Üretim Merkezi

Yeni ürüne “Turbienchen” ismi verilmiş. Translate’den çevirdiğimiz zaman “….İstifi” olarak görsekte emin de değiliz! Porsche’nin bal işine girmesinin en büyük nedenlerinden biri Almanya arı popülasyonunda ciddi düşüşlerin olmasıymış.

Biliyoruz ki bilim dünyasının arıların dünyadan yok olması durumunda hayatın biteceğine dair görüşleri var.

Tesisin arılar için ayrılan bölümüne 25 koloni kuruldu.

Porsche Bal Üretim Merkezi 400 Kg

Kurulan 25 koloniden Mayıs ayından beri 400 kg üzeri bal alındığı söylendi. Şirketin aynı arazi üzerinde sadece arıları yok. Hayvanat bahçesi olabilecek kadar farklı birçok hayvan çeşiti bulunuyor.

Porsche’nin arı neslini koruma ve ürünlerinden faydalanabileceği şekilde kurduğu sistem, bence tebrik edilesi bir çalışma. Alman Porsche’nin açıklamalarına göre bal üretim işini daha da genişletmeyi planlıyor. O zaman Porsche’ye güzel bal satışları diliyoruz!

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın