Yatırım yapmaya başla!

Porsche, Rimac Automobili’deki Hissesini %15.5’e Çıkardı!

Porsche, 2.000 beygirlik C_Two'nun sahibi Rimac'tan biraz daha hisse satın aldı.
Porsche, Rimac Automobili’deki Hissesini %15.5’e Çıkardı!

Alanı hipercar araçlar olan Rimac, 2009 yılında Mate Rimac tarafından kurulan çok yeni Hırvat bir şirkettir. Teknolojik ve mühendislik bilgilerini kendi akü ve motorlarına aktaran Rimac, özel hiper otomobiline performansta korkutucu eklemeler yapabiliyor. Bunu fark eden ve 2020 Taycan’ı Turbo ve Turbo S versiyonlarla tanıtan Porsche, 2018 yılında firmadan %10 kadar hisse satın almıştı.

Concept C_Two’dan 2.000 beygir güçleri alarak elektrikli araç dünyasında dikkatleri üzerine çeken Hırvat şirketi Porsche kaçırmak istememiş. İlk alış verişten sonra Mate Rimac, Porsche AG ile yaptıkları ticaretten son derece memnun ve mutlu olduğunu bildirmişti. Şimdi Alman firma ikinci bir alımla firma üzerindeki hakimiyetini %5.5 kadar artırdı.

Porsche, Rimac’a son derece güven duyduğunu söyledi.

Porsche İcra Kurulu Başkan Vekili Lutz Meschke, “Mate Rimac ve şirketinin neler sunması gerektiğine inanıyoruz, bu yüzden şu anda payımızı arttırdık ve pil teknolojisi alanındaki işbirliğimizi yükseltmeye niyet ettik” dedi.

Kısa sürede iyi başarılar kaydeden Rimac, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez C-Two‘yu gösterdi ve elektrikli hiper otomobillerde gücün nerelere çıkarıldığının tablosunu çizgi. Aracın dört tekerleğine giden 2.000 beygir gücü sonrasında C_Two’nun 412 km/h’ye çıkmasını hedeflemişti.

Mate Rimac, “Porsche’nin şu anda payını artırdığı gerçeği, işbirliğimiz için en iyi onaylama şekli ve daha da yakın bir ilişkinin temelini temsil ediyor. Biz sadece ortaklığımızın başlangıcındayız. Beklentilerimizi de çoktan karşıladık. Gelecekte hayata geçirmeyi hedeflediğimiz birçok işbirliği fikrimiz var.” dedi.

Şirket, Zagreb’de bulunan iş sahasında 550 kişiyi istihdam sağlıyor. Pil teknolojileri ve aktarım organlarında yaptığı çalışmalar dışında Rimac, insan-makina arasında dijital arayüzlerin geliştirilmesine de yoğun süre harcıyor.

Rimac’ın ilk üretimini ne zaman yapacağına baktığımızda, 2020 yılında yeni hiper aracının teslimatlarını yapacağını öğrendik. Kısaca uzun yıllardır sektörün içerisinde bize Turbo’yu aşılayan Porsche ile en son teknolojide, kısa sürelerde hiper araç oluşturan Rimac’ın birlikteliklerinin sonraki zamanlarda daha sağlam olacağını inanıyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum