Yatırım yapmaya başla!

Polonya Huawei Konusunda Çin’den Gelecek Hamleyi Kestiremediğini Belirtti

Küresel piyasaların telekomünikasyon rekabeti ve Huawei destanında yeni tutuklamalara bakış.
Polonya Huawei Konusunda Çin’den Gelecek Hamleyi Kestiremediğini Belirtti

Polonya’nın casusluk için çalışan Huawei Technologies Co. çalışanının tutuklanmasının ardından, ülke Çin’deki durumdan kaynaklanan gerilimleri azaltmaya çalışıyor.

Hükümetin, kolluk kuvvetleri ve güvenlik görevlileri buradaki yüksek profilli tutuklama ve suçlamalar soruşturmaya ilişkin bilgilere karartma dayadığı ifade ediliyor. Yetkililer Polonya’nın ABD müttefiki olmasına rağmen, kilit bir ekonomik ortak olan Çin’i kızdırmamak için istekli olduklarını ifade etti.

Uzun zamandır ABD ile Rusya ve Batı arasındaki gerginliğe alışkın olan Polonya için, tutuklama onları sınırsız diplomatik sulara soktu. ABD’nin Çin’le rekabeti, Washington’un 5G teknolojileriyle telekomünikasyonun geleceğine hükmetme yönündeki tutkularını bastırmasıyla büyüdüğü yönünde gözlendiği ifade edildi.

Çin Hamlesi Öngörülemiyor

Çin'in Öngörülemeyen HamlesiÜlkenin dış ilişkilerinin mimarlarından biri olarak görülen iktidardaki Hukuk ve Adalet partisinin üst düzey bir yöneticisi olan Adam Bielan, “Rusya ile nerede olduğumuzu her zaman biliyoruz, ancak Çin ile daha az deneyime sahibiz. Bir misilleme bekliyoruz ama ne yapacaklarını bekleyip görmemiz gerekiyor.” diyerek, gelebilecek olası bir atağı teyit etmiş oldu. Yatırımcılar tarafında da açıklamanın bir teyit olarak sinyal görülmesi finansallarda baskı yaratan bir neden olarak gözlenebilir.

Huawei destanı artık birçok tutuklama içeriyor ve küresel sonuçları var. Kanada geçen ay ABD’nin talebi üzerine  Huawei’nin baş mali sorumlusunu tutukladıktan sonra Çin birkaç Kanada vatandaşını tutuklamıştı. Hareket eleştirmenleri olayı Kanada’nın tutuklamasına yönelik bir misilleme gerçekleştiği yönünde yorumlamıştı.

Pazartesi günü Çin mahkemesi aceleyle yapılan bir duruşmada Kanadalı bir vatandaşı mahkum etmişti. Yorumcular tekrar Kanada’da tutuklama gündemine dikkat çekerken Huawei’in İran’ın iş ilişkileri hakkında yalan söylediği iddiaları üzerine tutuklandığı suçlamalarının reddedildiğini belirttiler.

Huawei ve ABD’nin Telekomünikasyon Rekabeti

Telekomünikasyon Rekabetindeki KüresellerABD, uzun zamandır dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei’in ulusal bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu düşündüğü söylendi. Yetkililer, ekipmanların içerikleri konusunda yabancı ağları gözetlemek veya devre dışı bırakmak üzere tasarlanmış olabileceğine değindi. Huawei’nin ABD’de faaliyete geçmesini yasaklanırken son zamanlarda müttefiklerinin de aynı şeyi yaptığı yorumlandı.

Polonya’daki Huawei’de satış direktörü olan Wang Weijing, geçtiğimiz hafta eski üst düzey Polonya istihbarat subayı ve hükümet yetkilisi Piotr Durbajlo ile birlikte tutuklanmıştı. İkili, yabancı bir hükümet adına casusluk suçlamasıyla suçlandı. Avukatlara yorum için ulaşılamadığı belirtilirken, Huawei Bay Wang’ı işten çıkardığını açıkladı ve kendisine yönelik iddiaların şirketle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Çin’in Dışişleri Bakanlığı tutuklama konusunda “endişe duyduklarını” ifade etti. Eyalet medyası, hafta sonu Çin’in Varşova’daki büyükelçiliğinin Polonyalı yetkililerle temas halinde olduğunu ve Bay Wang’a konsolosluk erişimi talep edildiğini belirtti.

Polonya Yetkilileri Sessiz

Polonyalı Yetkililerin Sessizlikleri Dikkat ÇektiPolonya tarafında, yetkililer davanın ayrıntıları konusunda sessiz kaldı. Polonya parlamentosu istihbarat komitesi başkanı Marek Opiola, bu hafta tutuklamaları görüşmek üzere bir oturum planlayacağını, ancak davanın ayrıntılarını açıklamayı reddettiğini söyledi. Bir hükümet yetkilisine göre, Çin’in Polonya Büyükelçisi Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndaki bir toplantıya gizlice çağrıldı.

Bu büyük güçler rekabetinin yeni bir versiyonu olduğunu söyleyen Polonya’nın İstihbarat Teşkilatı’nın eski başkanı Albel Grzegorz Małecki Gazeta Prawna’ya verdiği demeçte, son gözaltı olaylarının devlet güvenlik sistemi mimarisinin yapısındaki değişikliklerin katalizörü olması gerektiğini söyledi.

Polonya’nın içişleri bakanı Joachim Brudziński Cumartesi günü Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ve Avrupa Birliği’nin RMF 24 yayıncı ile yaptığı röportajda Huawei’de ortak bir konum belirleme çağrısında bulundu. Çin ile her iki taraf için de faydalı olacak iyi ve yoğun ilişkiler kurmak istediklerini ve Çin’in dev bir ülke olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum