Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Beklentilerin Üzerinde Gelen Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

Enflasyonun beklentilerin üzerinde gelerek, 9 yılın zirvesini görmesi piyasalarda endişe yarattı. Uzmanlar enflasyondaki yükselişi değerlendiriyor.
Piyasalar Beklentilerin Üzerinde Gelen Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

Bugün açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları %11,9’luk artışla piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Son 9 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon verileri sonrasında dolar 3,86’ya sıçradı. Analistler söz konusu dönem için %11,5 oranında bir artış bekliyordu. Peki, uzmanların ve piyasanın enflasyondaki artışa yaptığı ilk yorumlar ne oldu?

Başbakan Binali Yıldırım, beklentinin üzerinde gelen enflasyon için önümüzdeki yıl tek haneye düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, Erzincan’da yaptığı konuşmada bugün açıklanan enflasyon rakamları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, bazı ülkelerin Türkiye’ye kısıtlamalar getirdiğini ve gelen enflasyonun bunun bir sonucu olduğunu söyledi. Önümüzdeki yıl tek haneye düşürmek için gerekli çalışmaların ve önlemlerin alındığını belirten Yıldırım, bugün açıklanan sonucun beklentilerin üzerinde olduğunu ve bundan sonraki süreçte aşağıya çekmek için istikrarlı bir şekilde çalışacaklarını dile getirdi.

Goldman Sachs tarafından yapılan değerlendirmede, enflasyonun ancak 2018 yılının başında tek haneye düşebileceği bildirildi.

Sektör lideri banka, beklentileri aşan Türkiye enflasyon rakamları sonrasında bundan sonraki dönemler için tahminlerini paylaştı. Goldman Sachs’a göre enflasyonun Kasım ayında %12,2 seviyesiyle zirve yapması, Aralık ayında ise tekrar düşmesi bekleniyor. Yıl sonu enflasyon beklentisi olan %10 için ise yukarı yönde risklerin olduğu belirtiliyor. Merkez Bankasının yapacağı sıkılaşma için daha fazla siyasi alan varlığının sorgulanmaya başlanacağını söyleyen Goldman Sachs, faiz oranlarının yıl sonuna kadar ve 2018 yılında bu seviyelerde tutulacağını öngörüyor.

Capital Economics ise 9 yılın zirvesini gören enflasyondaki yükselişin endişe verici olduğunu bildirdi.

Capital Economics tarafından yayınlanan notta, Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu sürdüreceği bildirildi. Geçtiğimiz hafta TCMB, piyasa beklentisiyle aynı doğrultuda, faizleri sabit tutma kararını açıklamıştı. Merkez Bankasının enflasyon için alarma geçeceğini düşünen Capital Economics, Aralık ayından sonra düşüş beklentisine girileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum