Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın Açıklamalarıyla 6 Haftanın En Yükseğinde

Petrol fiyatları yarın açıklanacak ABD ham petrol stoklarındaki düşüş beklentisi ve Suudi bakanın açıklamaları ile altı haftanın en yükseğine yakın seyrediyor.
Petrol Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın Açıklamalarıyla 6 Haftanın En Yükseğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan’ın yeni göreve gelen Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkesinin petrol politikasında radikal bir değişiklik yapılmayacağını söyledi.

Söz konusu görev değişikliğinin petrol piyasası için oldukça önemli olduğunu dile getiren Capital Markets’in Küresel Emtia Stratejisi Başkanı Helima Croft, şimdi gözlerin yeni bakanın ağzından çıkacak sözlere çevrildiğini belirtti.

Petrol fiyatları ise Suudi Arabistan’ın yeni enerji bakanının üretim kısıntılarına uyacaklarını işaret eden açıklamalarıyla birlikte yükselişini sürdürdü.

Salı günkü işlemlerde ham petrolün var ile 58 doların, Brent petrolün ise 63 doların üstünü gördü.

Brent Petrol VariliFiyatlar Suudi bakanın yaptığı iyimser açıklamalar ve Amerika’da ham petrol stoklarında düşüş olacağı beklentisi ile altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra kazançlarını sürdürdü.

Prens Abdulaziz bin Salman Dünya Enerji Kongresi’nde yaptığı açıklamada; “Suudi Arabistan’da radikal hiçbir şey yok. Bir kişi gider, bir kişi gelir. Temel olarak Suudi Arabistan’ın enerji politikasının birkaç direk üzerinde durduğunu düşünüyorum. Bu direkler değişmedi.” ifadesine yer verdi.

OPEC üyesi Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Petrol Bakanı Suhail Al Mazrouei ise Prens Abdulaziz’in petrol piyasası söz konusu olduğunda çok güçlü bir kişilik olduğunu ve dengeye getirme aşamasında liderlik rolünün fazlasıyla ortaya çıkacağını ifade etti. Petrol fiyatları ise söz konusu gelişmelerin etkisiyle yukarı yönde hareketini sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları Pazartesi günü %2,4 oranında yükseliş kaydetti.

Vadeli Petrol KontratlarıFiyatlar dünkü çıkışı ile birlikte yükselişini beşinci güne taşımış oldu. Uzmanlar Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın yaptığı açıklamaların yanında Çarşamba günü açıklanacak ABD ham petrol stoklarındaki düşüş beklentisinin de fiyatları yukarı çektiğini belirtiyor.

Ham petrol, Amerika ile Çin arasında uzun zamandır yaşanan ticaret savaşlarının etkisiyle Nisan ayında zirveyi görmüştü. Şu anda zirvenin %10 aşağısında seyretse de hala pozitif tarafta kalmaya devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ticaret anlaşmazlığını göz önünde bulundurarak küresel petrol talebi artış tahminini düşürdü. Energy Aspects Ltd. ise dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında devam eden anlaşmazlığın petrol fiyatlarında varil başına 15 dolar düşüşe sebep olduğunu dile getirdi.

Varil başına 63,12 dolara kadar tırmanan Brent petrol, TSİ 13:02’de 62,75 dolardan işlem görüyor.

10 Eylül Petrol FiyatlarıVarili 58,39 dolara kadar yükselen ham petrol ise şu dakikalarda 58,04 dolardan işlem görüyor. GCM Yatırım analistleri ham petrolde 56,50 – 57,00 dolar aralığının önemli seviyeler olduğunu belirtiyor. Olası yükselişlerde 58,50 – 59,00 dolar seviyelerinin görülebileceğini belirten analistler, aşağı yönlü harekette ise 56,50 ve 57 dolar aralıklarının gündeme gelebileceğini aktarıyor.

Tokyo’da Mitsubishi UFJ Research and Consulting Co. kıdemli ekonomisti Tomomichi Akuta, fiyatların önümüzdeki altı ay boyunca 50 dolar seviyesindeki seyrini sürdürebileceğini söyledi. Bu tahminin altında yatan gerekçeyi ise ticaret savaşlarındaki belirsizlik olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu