Yatırım yapmaya başla!

Petrol Sondaj Desteğiyle Haftaya Yükselişle Başlangıç Yaptı

Petrol Sondaj Desteğiyle Haftaya Yükselişle Başlangıç Yaptı

Hatırlanacağı üzere petrol, geçtiğimiz haftaki işlemlerde önemli kazanımlar elde etmeyi başarmıştı. Geçtiğimiz hafta petrolün tırmanışa geçmesinin iki önemli nedeni bulunuyordu. Bu nedenler ise petrol stok verilerinde görülen azalma ve Kuveyt’in OPEC sözcüsü olan Nawal al-Fezaia’nın açıklamalarıydı. Fezaia gerçekleştirdiği açıklamada; Doha’da gerçekleşecek olan yılın ikinci Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya toplantısında, İran olmaksızın petrol üretiminin dondurulabileceğini ifade etmişti. Fezaia’nın açıklamalarının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Fezaia’nın açıklamalarından destek bulan petrol, yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçmeyi başardı. İlerleyen günlerde ise ABD’deki Enerji Enformasyon Ajansı stok verileriyle ilgili olarak bir rapor yayınlamıştı. Yayınlanan raporda stok verilerinin son 80 yılın zirvesine tırmanmasının ardından 4,94 milyon varil düştüğü belirtilmişti. Stok verilerinin petrol üzerindeki etkilerinin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Petrol stok verileri raporunun ardından başladığı tırmanışını devam ettirerek ralli yapmıştı.

Bu işlem haftasının ilk gününde ise petrol, ABD’deki aktif petrol sondaj kuyularında görülen azalmadan destek bularak kazanımlarını genişletiyor. Baker Hughes Inc. bugün sondaj kuyularıyla ilgili olarak bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda ABD’de bulunan aktif petrol sondaj kuyularında azalma olduğu ve 2009 yılında görülen seviyeye kadar gerilediği belirtildi. Böylelikle petrol, haftanın ilk işlem gününde kazanımlarını genişletmiş oldu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta bugünkü işlemlerde yüzde 1,9 oranında değer kazandı. Hatırlanacağı üzere petrol geçtiğimiz Cuma günü yüzde 6,6 oranında önemli bir kazanım elde etmişti. Petrolde görülen bu tırmanış en son 12 Şubat tarihinde gerçekleşmişti. Ayrıca 17 Nisan tarihinde Doha’da gerçekleşecek olan üretim dondurma toplantısı öncesi oluşan pozitif ortam,  petrolün kazanımlarını genişletmesine yardımcı oluyor.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında haftanın ilk işlem gününde 9 sent oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, varil başına 39,81 dolar seviyelerine kadar tırmandı.

Avrupa göstergesi olan Brent Petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında hatanın ilk işlem gününde 11 sent oranında değer kazandı ve varil başına 42,05 dolara yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum